Zor bir oyuncuysanız, PC'niz için Intel'i seçin

Zor bir oyuncuysanız, PC'niz için Intel'i seçin

Intel neden birinci sınıf platformlar için en iyi seçimdir?

Bir sonraki oyun PC'nizde istediğiniz donanımı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. Çoğu insan esas olarak grafik işlem birimine veya GPU'ya odaklanır, çünkü öncelikle modern oyunları yüksek bir kare ile yüksek ayarlarda oynama yeteneğinizi belirler. Peki ya işlemci?

Gerçek şu ki, merkezi işlem birimi (CPU) GPU kadar bazı yönlerden önemlidir. Oyun PC'nizde hangi marka markanın kullanılacağını seçmek söz konusu olduğunda, açık bir kazanan var. İşte CPU'nun neden önemli olduğu, oyun oynamak için CPU performansının en önemli yönleri ve en yüksek performansın peşindeyseniz Intel ile neden gitmeniz gerektiği.

CPU neden önemlidir?

İşlemcinin herhangi bir oyun PC'sinin çok önemli bir parçası olmasının ana nedeni, aslında bilgisayarınızın “beyni” olarak hareket etmesidir. Oyun platformları, görsel departmanında ağır kaldırma için GPU'lara güveniyor, ancak grafik kartının gücünü etkili bir şekilde yönlendirebilecek bir işlemciniz yoksa hiçbir GPU gücü önemli olmayacaktır. Zayıf bir CPU, bir darboğaz veya GPU'nuzun tam kapasitesinin kullanılmadığı bir duruma neden olur, çünkü CPU onu kullanacak kadar güçlü değildir. Bu nedenle, kaliteli bir CPU kritiktir.

Ayrıca, işlem gücü, oyunda çok fazla yapay zekanın (AI) olduğu oyunlarda da önemlidir. Bu tür oyunların yaygın örnekleri arasında gerçek zamanlı strateji oyunları, savaş simülatörleri ve tek oyunculu / kooperatif birinci şahıs nişancı oyunları yer alır. Bu başlıklardaki AI, sorunsuz çalışması için CPU'nun işlem gücüne güvenir; bu tür oyunları oynarken işlemciniz spesifikasyona uymuyorsa, CPU'nuz ayak uydurmaya çalışırken çok yavaşlama yaşayabilirsiniz.

CPU'da oyun oynamak için en önemli şey nedir?

İşlemci performansı söz konusu olduğunda, oyun oynamak için en önemli şey saat hızıdır. Saat hızı gigahertz (GHz) cinsinden ölçülür ve CPU'nuzdaki çekirdeklerin, oynadığınız oyunlar gibi belirli bir göreve veya programa ne kadar işlem gücü uygulayabildiğinin bir temsilidir. Genellikle en az 3,5 GHz istiyorsunuz, ancak daha yüksek her zaman daha iyidir. 4.0 GHz harika ve 4.5 GHz üzerindeki her şey mükemmel. Bunu destekleyen işlemcilerde, daha yüksek saat hızları elde etmek için CPU'yu amaçlanan sınırların ötesine iten hız aşırtma seçeneğiniz de vardır. Bu, ek ısı birikimi pahasına gelir.

Çekirdek sayısı da daha az da olsa önemli olan bir şeydir. CPU'nuzda daha fazla çekirdek bulunması, işlemcinizin kullanabileceği daha fazla çekirdek olduğu anlamına gelir. Yüksek çekirdek sayısı üretkenlik ve çoklu görev için idealdir, çünkü sisteminiz çalışan tüm farklı programlar için kullanmak için hiçbir zaman çekirdekler tükenmez. Bununla birlikte, oyun bağlamında yararlı değildir, çünkü oyunların büyük çoğunluğu sadece dört çekirdeğe sahiptir. Özetle: yüksek çekirdek sayısı güzeldir, ancak oyun hızını en çok etkileyen saat hızıdır.

Neden Intel'i seçmelisiniz?

İşlemciler söz konusu olduğunda ringde iki ana oyuncu var: Intel ve AMD. Intel geleneksel olarak lider konumdadır, ancak son yıllarda AMD bu ipucunu azaltmak için cesurca bir girişimde bulunmuştur. İki CPU üreticisi şimdi en iyi performans gösteren işlemcileri kimin sunabileceğini görmek için yakın ve rekabetçi bir savaşa giriyor.

Zorlu düzeyde, Intel, oyun performansı söz konusu olduğunda AMD'ye göre ayrı bir kenara sahiptir. Intel i5-10500K ve Intel i7-10700K gibi işlemciler, bazı durumlarda Ryzen benzerlerinden% 15'e kadar daha iyi performans gösterir. Bunun nedeni Intel’in en iyi oyun CPU'larının saat hızına daha fazla vurgu yaparken AMD’nin çiplerinin daha fazla çekirdeğe sahip olmasıdır. Örneğin, i7-10700K 5,1 GHz'e kadar ulaşabilir ve 8 çekirdeğe sahiptir. AMD’nin eşdeğeri Ryzen 9 3900X, 12 çekirdeğe sahip. Bununla birlikte, saat hızı 4,6 GHz'de maksimuma çıkıyor, yani daha az oyun gücü sunuyor.

 Intel destekli bir oyun bilgisayarının peşindeyseniz

Bir oyun bilgisayarında birinci sınıf Intel işlemcinin performans avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, OMEN 30L Desktop GT13-0255st ürününden başka bir yere bakmayın. Bir makinenin bu canavarı, Intel'in şu anda en iyi genel üst düzey oyun CPU'su olan i7-10700K ile donatılmıştır. Ayrıca kilidi açıldı, bu nedenle hız aşırtma meraklıları, üretici kısıtlamaları hakkında endişelenmeden sınırları zorlayarak eğlenebilirler. Ek olarak PC, piyasadaki en güzel grafik kartı olan RTX 2080 Ti ile yapılandırılabilir. Ayrıca, en sevdiğiniz oyunlarınız için asla bellek veya depolama alanınızın bitmemesini sağlayarak ellerinizi 64GB RAM ve 2 TB SSD alanına da alabilirsiniz. Son olarak, dizüstü bilgisayarın kasası şık ve şık ama minimalist RGB aydınlatmaya sahip, bu da temiz ve çekici görünmesini sağlıyor. Genel olarak, güvenebileceğiniz üst düzey bir oyun masaüstü arıyorsanız OMEN 30L Desktop GT13-0255st tam size göre.