Valorant’a Ne Zaman Ranked Modu Gelecek?

Valorant’a Ne Zaman Ranked Modu Gelecek?

Eğer Valorant’ı kabalı beta sürecinde oynama şansınız olduysa, oyunun bu erken versiyonundaki Ranked sistemini ve rekabetçi modunu görmüşsünüzdür. Sahalara yeni gelmiş olan Valorant’ın rekabetçi modu oyunda yok, bu oyuncuları biraz şaşırttı. Şu anki mevcut modlar ise, klasik olan Unrated modu ve yeni eklenen Spike Rush. Peki o zaman Valorant’ın ranked sistemi oyuna ne zaman gelecek? Riot neden oyunun ilk sürümünde bu sistemi kaldırdı?

Valorant’ın Ranked Sistemi için Bir Tarih Söz Konusu mu?

Riot, Valorant’ın ranked sistemi için bir yayınlama tarihinden bahsetmedi ama Riot’un resmi bloguna bakarak şu söylenebilir ki, birkaç yama sonrasında oyuna ranked sisteminin ve rekabetçi modun gelmesini umabilirsiniz. Bu sürecin ne kadar zaman alacağını bilmiyoruz lakin Riot düzenli olarak oyuna güncelleme getirmeye devam ediyor. O yüzden gelişmeleri sizinle paylaşacağız.

Neden Valorant’ta Ranked ve Rekabetçi Modu Yok?

Riot, sistemi geliştirmek adına oyun yayınlandığı andan itibaren hem oyunun rekabetçi modunu hem de rütbeleri kaldırdı. Buna rağmen beta versiyonunda bulunmayan oyunculara temel mekanikleri öğrenmeleri için fırsat verdi.

Valorant’ın 1.0 güncellemesi notlarında bulunan Riot’un bildirisi:

“Oyunun kapalı betadaki hâli gibi, bizim ana amacımız sağladığımız hizmetlerin istikrarlı olmasıdır. O yüzden rakabetçi eşleştirmeleri henüz aktif etmedik. Aynı zamanda bu durumda, tıpkı kapalı beta oyuncularına verdiğimiz süreç gibi, yeni oyuncular da oyun rekabetçi aşamaya dönmeden oyunu tam şekilde öğrenebilirler. Ayrıca oyunun kapalı betasında, oyunculardan aldığımız geri dönüşler ile oyunun rekabetçi modunda bazı geliştirmeler yapıyoruz. Planımız birkaç güncelleme sonra oyunun rekabetçi modunu açmak.”

Valorant’ta Ranked Rekabetçi Modu Nasıl Çalışacak?

Oyunun Ranked moduna giriş yapmak için 20 rekabetçi olmayan maç tamamlamız gerekiyor. Kazanmanız veya kaybetmeniz ise önemli değil. Ardından oyunun rekabetçi modunda beş yerleştirme maçında yer almanız gerekiyor. Böylece performansınıza göre bir rütbe alacaksınız. Oyunda toplam sekiz adet rütbe var; Iron, Bronze, Silver, Gold, Platinum, Diamond, Immortal ve Valorant diye gidiyor ki oradaki Valorant ismi değişebilir. Bu sekiz adet rütbenin seviyelerini de göz önünde bulundurursak 22 ranked rütbesi var demek oluyor.