ÜCRETSİZ DAĞITILAN GTA 5, SANAL İZDİHAMA YOL AÇTI!

ÜCRETSİZ DAĞITILAN GTA 5, SANAL İZDİHAMA YOL AÇTI!

Epic Games’in 14 Mayıs tarihinde ücretsiz GTA 5 dağıtması, dijital mağazının sunucularında aşırı miltarda trafik oluşmasına sebebiyet verdi. Bu da oyuncuları üzdü. Ücretsiz GTA 5 için Epic Games’e akın eden oyun severlerin yarattığı devasa kitle yüzünden Epic’in sunucularına bir müddet boyunca kimes ulaşamadı. Hatta tam anlamıyla oyun daha ulaşılabilir olmadan sunucular çöktü. Bu da ne yazık ki kötü olaylar silsilesini bir sonraki boyuta taşıdı, Epic Games üzerinden Fortnite oynamaya çalışan oyuncular, ücretsiz GTA 5 izdihamı yüzünden sorun yaşadılar.

Epic Games, dün Twitter hesabından şunu duyurmuştu:

“Şu an için Epic Games Dijital Mağazaları üzerinde yüksek miktarda trafik deneyimliyoruz.

Kullanıcıların yavaş yüklenme ekranları, 500’lü hatalar veya çeşitli çöküşler yaşayabileceklerinin farkındayız. Bu işi çözmek için uğraşıyoruz. Mümkün olan en kısa zamanda bir güncelleme sağlayacağız.”

Resmi Epic Games Store Twitter hesabından yapılan açıklama, normalden daha fazla trafik aldıklarına yönelik idi. Bu da müşteriler için farklı farklı sorunlara yol açmıştı. Bu sorunlar, uzun yüklenme ekranlarından tutun, Epic Games uygulamasının çökmesine kadar gidiyordu veya bazen 500’lü bir hata mesajı alınıyordu.

Elbette ki şu an ücretsiz GTA 5 verilmesinin arka planına bakacak olursak, GTA serisine ait olan bu 5. Oyun, 2013 senesinin Eylül ayında çıkmıştı. Aradan 7 sene geçmesine rağmen, oyunun hâlen daha bu denli popüler olmasının sebeplerinden birisi de oyunun sağladığı online özellikler olsa gerek. GTA 5, aradan bu kadar sene geçmesine rağmen hâlen daha en çok satan oyunlar arasında bulunuyor. Oyuna dâhil edilebilen eklentiler oyunu daha da farklı bir atmosfere sokuyor.

Epic Games Store, mağazalarından bir hafta boyunca ücretsiz GTA 5 alabileceksiniz. Biliyoruz ki Epic Games Store uygulaması sadece oyun satın almak için değil, aynı zamanda Fortnite gibi oyunlara da erişmek için kurulmuş olan bir uygulama. Kutulu oyun devri, yerine dijital oyun sektörüne bırakırken, Steam uzun bir süre tekelleşmiş bir pozisyondaydı, bakalım Epic Games Store’un sürekli verdiği ücretsiz oyunlar dijital oyun sektörü savaşında nasıl bir etki bırakacak?