Ubisoft'un Başı Taciz Suçlamalarından Daha Çok Ağrıyacak Gibi!

Ubisoft'un Başı Taciz Suçlamalarından Daha Çok Ağrıyacak Gibi!

Solidaires Informatique isimli Fransız sendikası, Ubisoft’a karşı dava açıyor! Ubisoft bundan önce de bir sürü cinsel taciz ve istismar hakkında bir sürü dava ile yüzleşmişti. Bu Fransız sendikası da, Ubisoft yüzünden mağdur olanları ve diğer organizasyonları bir arada toplamak için bir çağrıda bulundu ve amaçları da kollektif bir eylemle birlikte dava oluşturmak.

Sendikanın sitesindeki gönderide konuyla alakalı şunlar yazıyordu;

“Ubisoft grubu daha önceden yapmış olduğu şeylerin hesabını hukuk mahkemesinin önünde vermelidir. Ubisoft grubunun eylemleri yüzünden mağdur olan kurbanları, dernekleri ve yardım etmek isteyen diğer organizasyonları, bizimle iletişime geçmeleri ve birlikte kollektif bir eylemde bulunmamız için davet ediyoruz.”

Aynı zamanda sendika, “tamamen gizlilik ve hukuki destek”  konusunda da garanti veriyor.

Ubisoft zaten son zamanlarda bir sürü suçlamanın merkezi olmuştu. Bunun da yegane sebeplerinden birisi eylemleri yüzünden suçlanan birkaç işçiyi ve hatta yüksek seviyeli yöneticiyi kovmasıydı. Bu olaylardan sonra Ubisoft’un yüzü pek gülmedi. Bloomberg’in son zamanlarda yayınladığı bir raporda da, Assassin’s Creed, Watch Dogs ve diğer popüler seriler ile tanınan Ubisoft stüdyolarındaki “erkek yurdu” kültürüne değindi.

Son zamanlarda yapılmış olan gelir toplantısında da, Ubisoft’un icra kurulu başkanı olan Yves Guillemot, kendisinin Ubisoft’taki bu kötü yönetim hakkında bilgi sahibi olup olmadığına yönelik soruları geçiştirmişti. Tabii bu da Ubisoft’a yöneltilmiş olan suçlamalar ışığa çıkmadan önce idi.

Guillemot’un konu hakkındaki konuşması şöyleydi;

“Bu kötü yönetimden haberdar olduktan sonra, biz gerçekten de zorlu kararlar almak zorunda kaldık ve bu verdiğimiz kararlar ise netti ve olumlu tepki yarattı, bu yüzden çok önemliydi. Şimdi de daha önceden güvendiğim bazı bireylere güvenimin boşa çıktığı ne yazık ki netleşti ve anladık ki onlar Ubisoft’un sahip olduğu ortak değerleri paylaşmamışlar. Ben asla kendi değerlerimden ve ahlak davranışlarımdan taviz vermedim ve vermeyeceğim. Ben bugünün ve yarının zorlukları ile mücadele etmesi için Ubisoft’un yüzünü değiştirmeye ve onunla olmaya devam edeceğim.”

Suçlamalın ortasında kalan kişiler arasında Assassin’s Creed Valhalla yönetmeni Ahsraf Ismail, Serge Hascoet, Yannis Mallat, Cecile Cornet ve diğer birkaç yönetici vardı.