Twitch, Taciz Suçlamalarına Karışmış Olanları Banlıyor!

Twitch, Taciz Suçlamalarına Karışmış Olanları Banlıyor!

Popüler Twitch yayıncılarına yöneltilen cinsel taciz suçlamaları devam ediyor. Geçen hafta başlamış olan bu garip olaylar yüzünden, canlı yayın platformu olan Twitch, bu hesaplardan bazılarını banlama kararı aldı.

Kotaku’nun raporuna ve onunla işbirliği yapan StreamerBans isimli Twitter hesabına göre, bazı öne çıkan yayıncılar bu hafta banlandı. Bunların arasında; IamSp00n, Wolv21, BlessRNG, DreadedCone, ve WarwitchTV var. Bu yayıncılardan her biri, cinsel istismar ve taciz suçlamaları almıştı. Bunu biraz daha açmak gerekirse de kendileri;  açık bir şekilde cinsel mesajlar göndermekten tutun da, oyun etkinliklerinde fiziksel olarak kadınlardan yararlanmak gibi suçlara karıştıkları iddia ediliyor.

Bu banlamaların öncesinde Twitch, bu konu hakkında bir bildiride bulunmuştu. Bu bildiri de tüm bu suçlamaları araştırmaya yönelikti. Bildiride şunlar yazıyordu;

“Biz bu davaların üzerine olabildiğince hızlı bir şekilde ışık tutmayı planlıyoruz. Bu ciddi suçlamaları araştırırken de aynı zamanda da uygun önlemler almaya çalışıyoruz. Bazı ciddi davaları diğerlerinden daha çok öne taşıdık, bu davalara dair bulduğumuz ciddi kanıtlar ile ilgili hesaplara kalıcı kısıtlamalar ve uzaklaştırmalara getiriyoruz.”

Twitch aynı zamanda, tüm toplulukların bir araya gelebilmesi için kendisini güvenli bir ortama çevirmek istediğini belirtti. Bu konu hakkında ise şunları demişti;

“Biz aynı zamanda Twitch’i daha güvenli bir ortama çevirmek için çabalarımıza devam edeceğiz. Bu tacizlere ve nefretlere karşı, daha fazla gereçle savaşacağız. Aynı zamanda  şu an nefret ve taciz politikaları üzerinden tekrar geçiyoruz, saldırgan kullanıcı adlarını daha dikkatli bir şekilde tespit etmeye çalışıyoruz, AutoMod ve Banlı Keliemeler listemize geliştirmeler yapıyoruz. Diğer tüm projelerimiz bu tacizleri ve nefreti azaltmaya yönelik.”

Tüm oyun endüstrisi bu gibi olaylar ile çalkalanıyor gibi gözüküyor. Bazı yüksek mertebeli isimler de aralarında. Eski Assassin’s Creed Valhalla kreatif yönetmeni Ashraf Ismail ve eski Dying Light 2 yazarı Chris Avellone gibi isimlere de birden fazla suçlama yöneltilmiş durumda. İki durumda da, suçlanmış isimler, üzerlerinde çalıştığı projelerden alındılar. Aynı zamanda Chris Avellone’nın katkıları da, gelecek olan Vampire: The Masquare – Bloodlines 2’den silindi.