Türkiye, Oyun Harcamalarında Kart Kullanıyor

Türkiye, Oyun Harcamalarında Kart Kullanıyor

“Oyuncuyu esas alan” dijital platform Oyunfor, oyun harcamalarında ödeme sistemlerinin kullanımıyla ilgili rakamları paylaştı. Oyunfor’un verilerine göre oyun severlerin kredi kartı tercih oranı bir sene içinde yüzde 50’den yüzde 70’e çıktı. Tek çekimle ödeme yapanların oranı ise yüzde 50’yi buldu. Banka havalesi/EFT ile yapılan ödemelerde üst sepet tutarı ortalama değeri 250 TL ile kredi kartını geride bıraktı.

“Oyunun vazgeçilmez adresi” sloganıyla milyonlarca oyuncuya hizmet veren dijital platform Oyunfor.com, 2019 yılında Türkiye’deki oyun harcamalarında kullanılan ödeme sistemleri hakkındaki verileri paylaştı.

Mobil ödeme beklentinin altında kaldı
Paylaşılan verilere göre toplam tutar ve alışveriş sayısına göre kredi ve banka kartı kullanımı büyük ölçüde yaygın. Toplam tutara bakıldığında yüzde70 kullanım oranına ulaşan kredi ve banka kartlarını %18 ile banka havalesi/EFT, yüzde 9 ile ön ödemeli kartlar, yüzde3 ile mobil ödeme izliyor. Alışveriş adetlerinde ise ön ödemeli kartlar, banka havalesi veya EFT’nin önüne geçiyor.

Oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, ödeme yöntemi verilerini “Oyun severlerin ödeme metodu seçerken hıza ve masrafa önem verdiğini görüyoruz. 2019 yılında Türkiye’deki oyun harcamalarında kredi ve banka kartı kullanımı, tutara göre yüzde70 oranına ulaştı. 2018’de bu oran yüzde 50’ydi. Ayrıca mobil ödeme de son derece pratik olmasına karşın beklentimizin altında gerçekleşti ve tutara göre yüzde 3, işlem sayısına göre yüzde 5 oranında kaldı” şeklinde değerlendirdi.

Kredi kartında tek çekim popüler
Kredi kartı ile harcama verilerinde tek çekimlerin, taksit ile aynı oranda (yüzde50) olması da dikkat çekti. Oyunfor.com verilerinde taksitlendirme ile oyun harcaması yapanların düşük taksit sayılarını tercih ettiği görülüyor. Buna göre 3 taksit yaptıranların oranı yüzde35 olurken, 6 taksit yüzde 10, 9 taksit yüzde4, 12 taksit ise yüzde1 olarak kaydediliyor.

20 yaş altı ve 50 yaş üzerindekiler için kredi kartı popüler değil

Yaş gruplarına göre ödeme yöntemlerinde banka ve kredi kartı en çok 20-50 yaş aralığında popüler oldu. 20 yaş altındaki gençler ise en çok banka havalesi/EFT ve ön ödemeli kartları tercih etti. Benzer şekilde 50 yaş üzeri kullanıcılar için de kredi ve banka kartı kullanımı banka havalesinin ardında kaldı.

Sepet tutarları banka havalesi kredi kartını ikiye katladı
Dumanoğlu, “En yüksek sepet tutar ortalaması banka havalesi ve EFT ile gerçekleşiyor. Oyunfor.com’dan yapılan oyun harcamalarında bu tutar 500 TL, kredi ve banka kartlarında ise 250 TL ortalama ile yarı yarıya. Bunu ön ödemeli kartlar ve mobil ödeme izliyor” dedi.

2020 oyun harcamalarında yüzde 65 artışla başladı
Oyun harcamalarına da değinen Dumanoğlu, “2019 yılında ortalama 150 TL olan oyun harcaması, 2020 Ocak ayı içerisinde 250 TL’ye yükseldi. Henüz, beklenen oyunların büyük bölümü tanıtılmadı, bu sene içerisinde yeni oyunların çıkışıyla bu harcamaların benzer bir seviyede kalmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TOPLAM TUTARA GÖRE ÖDEME YÖNTEMLERİ
Yüzde 70 Kredi/banka kartı
Yüzde 18 Banka Havalesi
Yüzde 9 Ön ödemeli kartlar
Yüzde 3 Mobil ödeme

İŞLEM SAYISINA GÖRE ÖDEME YÖNTEMLERİ
Yüzde 75 Kredi kartı
Yüzde 12 Ön ödemeli kartlar
Yüzde 8 Banka Havalesi
Yüzde 5 Mobil ödeme

YAŞ GRUPLARINA GÖRE ÖDEME YÖNTEMLERİ
20 yaş altı kullanıcılar:

Yüzde 55 - Banka havalesi /EFT
Yüzde 25 - Ön ödemeli kart
Yüzde 13 - Kredi kartı
Yüzde 2 - Mobil ödeme

20-50 yaş aralığındaki kullanıcılar:
Yüzde 75 - Kredi kartı
Yüzde 20 - Banka havalesi/EFT
Yüzde 4 - Ön ödemeli kart
Yüzde 1 - Mobil ödeme

50 yaş üstü kullanıcılar:
Yüzde 45 - Banka havalesi/EFT
Yüzde 35 - Kredi kartı
Yüzde 19 - Ön ödemeli kart
Yüzde 1 - Mobil ödeme

EN YÜKSEK SEPET TUTARI ORTALAMASI

Banka havalesi/EFT: 500 TL
Kredi/banka kartı: 250 TL
Ön ödemeli kart: 75 TL
Mobil ödeme: 25 TL

KREDİ KARTI TAKSİT SAYILARI

Tek çekim: Yüzde 50
3 taksit: Yüzde 35
6 taksit: Yüzde 10
9 taksit: Yüzde 4
12 taksit: Yüzde 1