The Last of Us Part II Yönetmeni, Olumsuz Yorumlara Yanıt Verdi!

The Last of Us Part II Yönetmeni, Olumsuz Yorumlara Yanıt Verdi!

İlk oyunun ardından 7 sene sonra yayınlanan, The Last of Us Part II, sonunda PlayStation 4 için geçtiğimiz günlerde çıkmıştı. İkinci oyun yayınlanmadan önce bile, oyunun hem yazarı hem de yönetmeni olan Neil Druckmann, çoğu takipçinin ikinci oyunu sevmeyeceğine dair bir bilgilendirme yapmıştı. Şu an oyun çıktı ve gerçekten de bazı mecralardan ve oyuncuların azımsanmayacak bir kitlesinden oldukça olumsuz yorumlar aldı. Neil Druckmann da bu nefrete yönelik cevaplar verdi. Bu nefretin hedefi de ekip üyelerinden birisiydi. Bunun sebebi aktörlüğünden değil de, oynadığı karakterden ötürü idi.

Eski Nintendo Müdürü Reggie Fils-Aime’nin podcast’inde Druckmann, insanların oyun hakkında fikirlerini paylaşmaya başladığı zaman onlarla mücadele etmenin anlamsız olduğunu söylemişti. İster bu yorumlar iyi, isterse kötü olsun, bu duruma nafile demişti. Oysa ki Druckmann bu olayların ardından, insanların neden kurgu karakterlere karşı bu kadar nefretle dolu olduğunu anlayamadığını söyledi.

İşte Druckmann’ın sözleri;

“Sanırım söylediklerimizden önce diğer kişilerin söyledikleri için de boşluk bırakmak lazım. Biz bu oyunu yaptık, inandık ve bundan gurur duyduk. Şimdi oyun çıktı ve insanların reaksiyonu ne olursa olsun, ister sevsinler, ister sevmesinler, bunda sorun yok. Bu onların tepkisi ve bununla savaşamazsınız. Tabii durum, nefretle dolu, vahşetle dolu şeyler olunca bunu kabullenmesi biraz zor. Özellikle de ekip üyelerinizden birisi oyunda belirli bir karakteri oynarken gerçekten bu iş daha da zorlaşıyor.

Bizim aktörümüz, gerçekten de dehşete düşürücü, korkunç yorumlar alıyor. Bunun da sebebi oynadığı kurgu karakter yüzünden. Bu işe akıl sır erdirmekte zorlanıyorum. Bu olayı olabildiğince yok saymaya çalışıyorum. Lakin bu işler ciddileşmeye başladığında, almamız gereken bazı belirli güvenlik önlemleri var ve ben bunları gerekli kurumlara bildirmek durumundayım. Tüm bunlara nazaran, biz olumlu yorumlara odaklanmaya ve dikkatimizi diğer şeylerle dağıtmaya çalışıyoruz. Yine de gerçekler ortada.”

Aynı zamanda bu röportajda Druckmann, Chernobyl yazarı Craig Mazin ile görüştüğünü de söyledi. Şu an birlikte, The Last of Us’un HBO dizisi hakkında çalışıyorlarmış.

The Last of Us Part II’yi sevmeyen kitleye rağmen, oyun 4 milyondan fazla kopya satarak PlayStation 4 satış rekorlarını kırdı.