Tanınmış Yayıncı Dr. Disrespect, Twitch’ten Kalıcı mı Banlandı?

Tanınmış Yayıncı Dr. Disrespect, Twitch’ten Kalıcı mı Banlandı?

Ünlü yayıncı Herschel “Guy” Beahm IV, bilinen adı ile Dr. Disrespect yayıncılık platformu olan Twitch’ten bir kez daha banlandı. Geçmişte DMCA ile alakalı geçici banlanmasını bir kenara koyarsak, bu seferki banlanması kalıcı olacak gibi duruyor.

Dr. Disrespect’in neden veya ne kadar süre banlandığı net değil. Dr. Disrespect bu durum hakkında herkese açık olarak bir şey demedi. Kendisinin Twitch hesabına baktığımızda ise karşımıza durumla ilgili bir şey çıkmıyor. Twitch bu durum hakkında spesifik bir açıklama yapmadı. Buna rağmen bazı kişiler DMCA uyarısının bir sonucu olduğunu söylüyorlar, durum böyleyse de bu sadece geçici bir banlanmaya yol açar.

Twitch ile iletişime geçen bazı yabancı haber siteleri bu konu hakkında yorum almayı denedi. Lakin Twitch bu konu hakkında yaptığı topluluk duyurusundan çok da farklı bir şey demedi;

“Bu olayda, biz en uygun eylemi gerçekleştirdik. Yayıncı bizim topluluk kurallarımızı ihlal etti. Bu duurum, tüm yayıncıları, durumları veya tanınmışlıkları göz ardı edilmeksizin kapsar.”

Dr. Disrespect bu canlı yayın platformundan, 2019 senesinin Haziran ayında da banlanmıştı. Bunun da sebebi E3’teki halka açık bir tuvaletten yayın yapmasıydı. Bu banlanma sadece iki hafta sürmüştü ve Twitch topluluğunda fikir ayrılıklarına yol açmıştı.

Espor muhabiri Rod Breslatu’ya göre, Dr. Disrespect’in banlanması DMCA ile alakalı değil. Aynı zamanda muhabir, bu banlanmanın geçici değil de kalıcı olduğunu düşünüyor.

Twitch’te olan şeyler hakkında haber yapan Zach Bussey ise, Twitch’in bu banlanma hakkında topluluk duyurusu yapmayacağını söyledi. Aynı zamanda Zach de bu banlanmanın geçici olmadığını duymuş.

Başka bir yayıncı olan, Shannon Plante, namıdiğer ShannonZKiller, de Dr. Disrespect’in banlanmasını kalıcı olarak duyduğunu belirtti. Aynı zamanda durumun da epey ciddi olduğunu söyledi. Bunlar dışında herhangi bir spesifik şey söylemedi. Banlanmanın sebebini bildiğini ama bu konu hakkında daha fazlasını söylemeyeceğini belirtti. Aynı zamanda Dr. Disrespect’in bittiğini, bunun da sadece Twitch ile sınırlı kalmayacağını da ekledi. Shannon bunları derken, Dr. Disrespect’in hem YouTube kanalı hem de Twitter hesabı hâlen daha açık bulunuyor.