Sony, Avustralya’da Cezaya Çarptırıldı!

Sony, Avustralya’da Cezaya Çarptırıldı!

Sony Avrupa’nın kolu olan Sony Avustralya bugün, Avusturya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından ceza aldı. Bu cezanın sebebi de tüketici hakları konusunda müşterileri yanıltmak oldu. Avustralya Federal Mahkemesi, Sony’e 3.5 milyon AU cezaya çarptırdı ki bu da yaklaşık 2.4 milyon dolara denk geliyor. Bunun detaylı sebebi ise “websitelerinde ve alışverişlerde yanlış ve eksik bilgiler vererek Avustralyalı tüketicileri Avustralya Tüketici Hakları konusunda yanıltmak” oldu.

Mahkeme, Sony Avrupa’yı dört müşteriyi yanılttığını saptadı. Bu yanıltma ise, oyuncuların “hatalı” oyunları PlayStation Network aracılığı ile satın almalarından kaynaklanıyor. Sony müşterilerine, indirilmiş bir oyunda veya satın alımdan 14 gün geçtiyse geri iade vermeyeceğine dair bir bilgi vermişti. Lakin bu Avusturya tüketici haklarında geçmiyordu.

Bu davaya dair olaylar yaklaşık bir sene önce meydana çıkmıştı ve Avusturya’da benzer davalar yaşanmıştı. Bunun başka bir örneği 2014’te Valve’a açılan dava idi.

Avusturya Rekabet ve Tüketici Komisyonu Başkanı, Rod Sims, Sony’nin müşterilerine yanlış sözler söylediğini belirtti. “Tüketici garanti hakları, dijital ürün indirildikten sonra kaybolmaz ve kesinlikle oyun mağazasının veya geliştiricisinin verdiği 14 gün geçmesine rağmen de kaybolmaz.” dedi. “Dijital ürünler satın alan tüketiciler, fiziksel mağazalardan satın alım yapmış tüketiciler ile kesinlike aynı haklara sahiptir.” diye de ekledi.

Dahası da, Sony Avrupa bir müşteriye sadece oyunun geliştiricisinin para geri ödemesini söylediği için Avusturya yasalarını çiğnediğini söyledi ve bir keresinde de sadece dijital mağaza parası olarak geri ödeme yaptıklarını söyleyerek bir kez daha yasaları çiğnediğini söyledi. “Müşteri garanti haklarındaki para iadeleri nakit olarak veya müşteri ücreti nasıl ödediyse öyle verilmelidir. Müşteri mağazada sanal ücret olarak geri ödeme almak istiyorsa öyle de verilebilir” diye ekledi Sims.

Oyunlar hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Mayıs’ta Avusturya Rekabet ve Tüketici Komisyonu, Avusturyalı tedarikçi EB Games’e Fallout 76 yayınlandığı zaman onu alan oyunculara para iadesi vermesi gerektiğini söylemişti. Çünkü oyuncular Fallot 76’yı geri iade edemiyorlardı. Bu iki durum birbiri ile alakalı mı bilinmiyor.

Sony Avrupa, ceza olarak Avusturya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun hukuki olarak yansıttığı ücretin bir kısmını ödeyecek.