Samsung Odyssey G7 32 "Monitör İncelemesi

Samsung Odyssey G7 32 "Monitör İncelemesi

Bu oldukça uzun zamandır yaşadığınız en yoğun talep edilen monitör incelemelerinden biridir. Samsung, Odyssey G7 etrafında hype oluşturma konusunda iyi bir performans sergiledi ve bugün ambargo, monitör bazı ülkelerde satışa sunulmuş olsa da ve birkaç hafta boyunca laboratuvarlarımızda bir tane olmasına rağmen bu incelemeyi yayınlamamız için kaldırdı.

 

İlk olarak, teknik özellik sayfası: Samsung Odyssey G7, 2560 x 1440 çözünürlük, 240Hz yenileme hızı, VA paneli, 1000R eğriliği ve hatta bazı DisplayHDR 600 işlevselliğine sahiptir. Şüphesiz, 240Hz yenileme hızını işleyebilen bu yeni nesil Samsung VA panelinden beklentinin bir kısmı geliyor.

 

1400p oyun segmentinin en üst kısmında yer alan, 800 $ karşılığında satılan Odyssey G7'nin 32 inçlik versiyonunu test ettik. 27 inçlik daha küçük bir model 700 dolara satılıyor ve ayrıca daha sonra gözden geçirmeyi umduğumuz devasa bir ultrawide olan 1.700 dolarlık Odyssey G9 da var.

 

Tasarımı

 

Samsung, tasarım cephesinde iyi bir iş çıkardı. Yapı kalitesi mükemmel, üst düzey bir amiral gemisi ürüne yakışır. Dış yüzeyin çoğu geniş uçlu stand da dahil olmak üzere plastik olsa da sağlam mat kaplamalı güzel bir yüksek kaliteli plastiktir.

 

Monitörün arka tarafında, ekranın standa monte edildiği orta daireye dikkat çeken bu benzersiz desen bulunur. Samsung'un bu alanı aydınlatan RGB LED'ler için süslü bir isim olan “Infinity Core” aydınlatmasını burada bulabilirsiniz. Ön tarafta iki küçük aydınlatma bölgesi de var - burada tek RGB bölgeleri de - dürüst olmak gerekirse RGB öğelerini verebilir veya alabiliriz, ancak en azından tasarıma iyi entegre edilmiştir.

 

Stand orta derecede sağlamdır ve yükseklik, eğim, pivot ve döndürme ayarı dahil olmak üzere iyi bir hareket aralığına sahiptir. Yükseklik ayarı seviyesi, büyük bir 32 inç panel için oldukça iyi ve bu şekilde kavisli bir monitör kullanmak istiyorsanız, bu monitörü dikey yönde de kullanabilirsiniz. VESA montajını da destekler.

 

Odadaki büyük fil şu eğriliktedir: 1000R. Bu, diğer kavisli monitörlerin çoğu tarafından kullanılan daha standart 1800R eğrisinin iki katı kadar kıvrımlıdır. Bazı yeni 1500R seçenekleriyle karşılaştırıldığında bile, 1000R eğrisi çok daha belirgin ve açıktır.

 

Soru şu: Eğriyi sever miyim? 1000R, monitörler için ileriye giden yol mudur? Ve bence cevap bir yankı yok. Aslında, bu monitörün eğrisinden nefret ediyorum, en iyi zamanlarda 16: 9 en boy oranına sahip bir 1800R eğrisinin hayranı değilim, ama 1000R sadece saçma. Bunu kimin istediğini söyleyemeyiz ve nihayetinde çekeceğinden daha fazla alıcı kapatacağını düşünüyoruz.

 

Odyssey G7'yi kullandıktan yaklaşık bir ay sonra bunu sevmemizin bazı özel nedenleri var. Birincisi, özellikle 32 inçlik paneli normal izleme mesafesinde görüntülerken bozulmadır. Düz bir görüntüyü ekran boyunca hareket ettirirseniz, bir taraftan merkezden diğer tarafa geçerken belirgin bir şekilde eğilir. Temel olarak balıkgözü veya geniş açılı bir objektifle görmüş olabileceğiniz lens bozulmasının tam tersidir. Yanlış görünüyor. Beynim genellikle 1800R paneldeki bu bozulmayı telafi edebilse de, özellikle masaüstü veya üretkenlik uygulamalarında 1000R'de çok ezici. Bu, bu monitörün çok yönlülüğünü incitir, bu nedenle oyun ve yaratıcı çalışma için iyi bir çift kullanımlı monitör olduğunu düşünmüyoruz.

 

Bununla birlikte, bu bozulmanın açıklığının ekrana ne kadar yakın oturduğunuza bağlı olacağını söyleyeceğiz. Normalde monitörümden ~ 60 ila 80 cm uzağa otururum (24 - 32 inç). Ama eğer Odyssey G7'yi daha yakından izleseydim, eğri çok daha az fark edildi ve deneyim daha sürükleyici oldu. Sonra tekrar, bir monitörden 40 cm (15 inç) kadar uzakta oturduğumu hissediyorum, çok yakın ve muhtemelen uzun süreli kullanımdan sonra ciddi göz yorgunluğuna neden olur. Ayrıca, eğrinin alışabileceğimiz bir şey olduğunu düşündük, ancak yaklaşık bir ay sonra henüz yapmadık.

 

Bağlantı noktaları için Odyssey G7'de iki DisplayPort konektörü ve HDMI 2.0 bulunur. HDMI 2.1 eksikliğinin biraz eksik olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca 2 bağlantı noktalı bir USB hub ve ses çıkış jakı da vardır.