Ryzen 5000 serisi çipler olarak listelenen AMD Zen 3 CPU'lar

Ryzen 5000 serisi çipler olarak listelenen AMD Zen 3 CPU'lar

Elveda Ryzen 4000, sizi pek tanımıyorduk.

Son veritabanı girişleri, AMD'nin yeni nesil Zen 3 CPU'ları (diğer adıyla Vermeer) ile Ryzen 4000 serisi isimlendirmeyi tamamen atlayabileceğini öne sürüyor. Ashes of the Singularity kıyaslama veritabanında beklenmedik bir isim taşıyan 8 çekirdekli bir işlemci görüldü, AMD Ryzen 7 5800X, bu da yeni nesil Ryzen CPU'ların tartışmasız daha etkili 5000 serisi markalamaya geçeceğini gösteriyor.

Bu işlemcinin 8 çekirdekli, 16 iş parçacıklı yüklemesi (girişlere bir bağlantı sağlayan TUM_APISAK tarafından tespit edildi) muhtemelen Ryzen 7 3800X ve Ryzen 7 3800XT'nin doğrudan halefi olarak piyasaya sürüldüğünü görecekti. özdeş çekirdek sayısı. Bununla birlikte, temel fark, basit bir yenilemenin aksine, mevcut Zen 2 mimarisine tam bir yeniden tasarım olarak vaat edilen Zen 3 mimarisinin kullanılması olacaktır.

Zen 3 ile bilinen altı, sekiz, 12, 16 çekirdekli bir CPU yayılması, henüz doğrulanmamış olsa da olasıdır.

Yepyeni bir mimariden bekleyebileceğimiz şey, tüm önemli performans metriğinde, saat başına talimatlarda (IPC) bir artış. Orta düzeyde bir saat hızı artışı ve önbellek topolojisindeki olası iyileştirmelerle birleştiğinde, aslında oyun ve tek iş parçacıklı performans için daha da değerli performans kazanımlarını gözlüyor olabilirdik.

Tekilliğin Külleri, karşılaştırmalı testler için neredeyse bir kriter değildir. Birincisi, eski, ancak bunun da ötesinde AMD teknolojisine göre büyük ölçüde optimize edildi. Karşılaştırmalı olarak, Intel'in çipleri kıyaslamada hiçbir zaman oldukça iyi bir performans sergilemiyor, bu yüzden belki de bu yüzden kırmızı bir takım lansmanından önce kamuoyuna açılan ilk kriterler arasında yer alıyor - neredeyse bulmanızı istiyorlar gibi.

Bu canlı yayında ve aynı ay sonraki Radeon RX 6000 etkinliğinde, 28 Ekim'de daha fazlası için bizi izlemeye devam edin.