Riot, Neom'la Yaptığı Ortaklık Yüzünden Ağır Eleştirilere Maruz Kaldı!

Riot, Neom'la Yaptığı Ortaklık Yüzünden Ağır Eleştirilere Maruz Kaldı!

Riot Games son duyurusu yüzünden ağır eleştiriler aldı! Bakalım bu duyuru neymiş?

Riot Games Suudi Arabistan şehri olan Neom ile League of Legends Avrupa Şampiyonası’nın Yaz Sezonu (LEC) için ortaklık yapacağını duyurduğu için ciddi eleştiriler aldı. Bu durum hakkındaki eleştirilerin bir kısmı LoL topluluğundan geldi ki bu eleştirilerin içinde Suudi Arabistan’ın insan hakkı ihlalleri konusundaki endişeler vardı. Ayrıca endişelerin bir kısmında da Suudi Prensi Mohammed bin Salman da vardı. Tek konu bunlar değildi, aynı zamanda da kentin Aborjin kabilesi üzerindeki etkileri de söz konusu idi.

Duyurudaki ortak olan Neom şehri hakkında, Suudi Arabistan’da “yaşamak, çalışmak ve zenginleşmek için yeni bir model” olduğuna yönelik şeyler söylendi. Aynı zamanda Neom’un “gelecekte olabilecek şeylerden etkilenmeyen bir League of Legends Avrupa Şampiyonası sahnesi” olduğu da söylenmişti. O esnada da Oracle Lens özelliği ile bu sponsorluk gerçekleştirildi ki, bu takımların hareketlerini ve stratejilerini tahmin eden bir özellikti.

Gelelim Neom’a... Neom 500 milyar dolarlık değerinde olan mega bir şehir ki şu an Suudi Arabistan’da inşa ediliyor. Neom Şehri, Suudi Arabistan prensi Mohammed bin Salman tarafından finanse ediliyor. Bu bağlantının kendisi bile bir sürü eleştiriye maruz kaldı. Bunun da sebebi Amerika bilgi toplama ajanslarının, Mohammed bin Salman’ın, Washington Post köşe yazarı Jamal Khashoggi’yi öldürme emri verdiğini açıklamaları idi. Olay konusunda daha da net konuşmak gerekirse, Suudi Arabistan insan hakları konusunda sınıfta kalıyor, özellikle de kadın ve LGBTQ bireyler konusunda durum çok vahim.

Bu ortaklık hareketi Riot’un içinden de oldukça tepki çekti ve Riot’taki bir çok çalışan, kamera önündeki yetenekli insanlar bu eylemi duyunca çabucak Riot’la aralarında mesafe çektiler. Hatta baş oynanış tasarımcısı Mark Yetter konu hakkında Twitter’da şunları dedi;

“Ben kişisel olarak bu ortaklığı desteklemiyorum ve destekleyemem. Sponsorlar elbette ki e-sporun gelişmesi için gereklidir ama bunun insan hayatı ve özgürlükleri pahasına olmamalıdır.”

Diğerleri de konu hakkındaki hayal kırıklıklarını, susturulmuş ve bastırılmış hissetiklerini ve LGBTQ’ya olan desteklerini belirttiler.