Red Dead Redemption’ın 10. Yılı

Red Dead Redemption’ın 10. Yılı

 

Zaman ne kadar hızlı geçiyor, değil mi? 10 sene önce neredeyse bugüne yakın bir zamanda, yani takvimler 18 Mayıs’ı gösterdiğinde Vahşi Batı temalı popüler oyun olan Red Dead Redemption’ın çıkış günüydü. 18 Mayıs 2010’da ilk olarak PS3’e ve Xbox 360’a çıkmış olan oyun Rockstar tarihinde başarılı bir isim olarak kaldı ve Red Dead Redemption 2’nin çıkmasında doğal olarak ön ayak oldu. Yoğun isteklere rağmen ise Red Dead Redemption asla bilgisayara çıkmadı. Her şeye rağmen bu Red Dead Redemption’ın 10. Yılı konusuna özel bir yazı.

Red Dead Redemption’ın 10. Yılı şerefine sevinsek de, gelin geçmişe gidelim. Rockstar oyunu yayınladığı zaman elbette ki seri kendini kanıtlayamamıştı. Hatta Capcom’un oyunu olan Red Dead Revolver ile karıştırılıyordu. Rockstar ise sadece Grand Theft Auto yani GTA serileri ile tanınıyordu. Diğer alışılmadık açık dünya oyunları olan The Warriors ve Bully ise GTA serisinin yanında sönük kalıyordu.

Red Dead Redemption’ın 10. Yılı makalemize özel olarak ise hatırlatmak istediğimiz bir şey var ki, oyun çıktığı vakit gerçekten ciddi övgüler almıştı, hatta Metacritic’ten de 95 puan alarak “Oynanması Gereken Oyunlar” kategorisinde yer aldı. Aynı zamanda GameSpot’un 2010 yılında Yılın Oyunu ödülüne layık görüldü.

“Gerçekten hayran bırakan bir oyun, akılda kalıcı ve kahkaha attıran karakterle sahip” demişti GameSpot’tan oyunu inceleyen Justin Calvert ve devam etmişti:

“Eski Vahşi Batı filmlerini aklınızın bir köşesinde tutun ve onlara 20 ila 40 saat arası süren destansı oyun özellikleri ekleyerek, kendinizi başrol koltuğuna oturtun. İşte Red Dead Redemption oynarken sizi bekleyen şeyler bunlar!”

Aylar sonra, Rockstar Undead Nightmare adı verilen dehşet verici bir DLC çıkardı. Bununla birlikte Vahşi Batı’ya zombiler eklendi ve oyunun hikayesi DLC çerçevesinde belirgin ölçüde değişti. Çoğu DLC’nin oyunlara küçük ve kozmetik şeyler dahil ettiğini düşünürsek, Undead Nightmare oldukça kapsamlıydı.

Oyunun sevenleri ise yaklaşık 10 sene bekledikten sonra, 2018’de Red Dead Redemption 2 çıktı. Bir sene sonra Red Dead Redemption 2 bilgisayara çıktığında ise oyun kesinlikle almaya değerdi ve görsel harikalıklar ile doluydu. Rockstar ise hâlen daha Red Dead Online’ı sürdürmeye devam ediyor.

Doğruyu söylemek gerekirse Red Dead Redemption’ın ilk oyunu çıkmasaydı bunların hiçbiri olmayacaktı. O yüzden Red Dead Redemption’ın 10. Yılı gelmişken sevgiyle yad ediyoruz.