PUBG Mobile Oyun içi Satışlardan 3 Milyar Dolar Gelir Elde Etti!

PUBG Mobile Oyun içi Satışlardan 3 Milyar Dolar Gelir Elde Etti!

Oynaması ücretsiz battle royale oyunu PUBG’nin mobile versiyonu yeni bir satış rekoru kırdı. Araştırma firması olan Sensor Tower, Tencent tarafından geliştirilmiş bu battle royale oyunun çıkış tarihinden itibaren 3 milyar dolar satış yaptığını belirtti.

PUBG Mobile, 2020’nin bu zaman dilimine kadar, 1.3 milyon dolar kazandı. Geçtiğimiz aylardan birisi olan, Mart 2020’de ise ayrı bir satış rekoru kırılmıştı. Mart ayında oyun toplam 270 milyon dolar kâr etti. Açıkçası bu yüksek satışların en önemli nedenlerinden birisi de COVID-19 salgını idi. Evlerinde kalan insanlar daha fazla oyun oynamaya başladılar ve satın alma tercihleri oyunlardan yana oldu.

PUBG Mobile’in oyun içinden kazandığı bu 3 milyar dolar gelir aslında oyunun iki versiyonunu kapsıyor. Batıda bilinen adıyla PUBG Mobile, ve Çin’deki versiyonu olan Game For Peace.

Açıkçası PUBG’nin oyun içi satışlardan hasılat getiren en büyük sürümü Game For Peace. Oyun çıktığından beri oyun içi satışlardan 1.6 milyar dolar kazandı, bu da yaklaşık %50’sine denk geliyor. Amerika ise PUBG Mobile için ikinci en büyük pazar alanıyken, üçüncü sırada ise Japonya var.

Oyunun iOS sürümü ise oyun içi satışları yapmış olan en büyük yüzdeyi kaplıyor, bu da %79’a tekabül ediyor. Google Play versiyonu ise %21’lik bir yer kaplıyor. Yine de oyunu Google’ın mağazasından daha çok kişi indirmiş. Bunun yüzdesine bakacak olursak da, bu %65. Google Play versiyonundan oyunu dünyanın farklı yerlerinden 734 milyon kişi indirmiş. iOS'tan ise oyunu indiren yüzdelik kısıma bakacak olursak, %35’e denk geliyor.

Genel olarak bakmak gerekirse de, PUBG Mobile gerçekten de, işi oyun içi satışlara vurduğumuz zaman en büyük mobil oyun. 2020’de diğer oyunlardan birisi olan Garena Free Fire’a bakalım, oyun bu sene 300 milyon dolar elde ederken, PUBG Mobile ise onun 4 katını elde ederek neredeyse 2020’nin ilk çeyreğinde 1.2 milyar dolar kazanmış. Tabii listenin bu saydığımız iki oyunun arkasından gelenlere bakarsak da, Knives Out, 2020’de 260 milyon dolar kazanmış. Onun da gerisinde Call of Duty: Mobile var, bu oyun da bu sene 220 milyon dolar kazanmış.