PS5 ve Xbox Series X: Yeni Nesil Konsol Özellikleri Karşılaştırması

PS5 ve Xbox Series X: Yeni Nesil Konsol Özellikleri Karşılaştırması

Sony'nin PlayStation 5 ve Microsoft'un Xbox Series X yeni nesil konsollarının özelliklerine, sürüm pencerelerine, performansına ve daha fazlasına bir göz atalım.

Sony'nin PlayStation 5'i ve Microsoft'un Xbox Series X'i nihayet tatil sezonuna doğru büyük açıklamalarını yaptı, bu yüzden şimdi iki yeni nesil konsolu yan yana doğru bir şekilde inceleyebiliriz. Her ikisi de Kasım 2020'de piyasaya sürülecek. Her iki konsolun optik disk sürücülerle gelen temel sürümleri için 499 dolara mal olurken, PS5 ve yalnızca dijital Xbox Series S'nin dijital versiyonu sırasıyla 399 dolar ve 299 dolara mal olacak. Ancak, bu tatil sezonuna yeni nesil konsollardan hangisinin atlayacağına karar vermeye çalışırken öğrenilecek daha çok şey var. Özellikler ve performans, depolama, lansman oyunları dizisi ve diğer özellikler bir dünya fark yaratabilir.

Aşağıda, PS5 ve yeni Xbox arasındaki farkları ve benzerlikleri inceleyeceğiz. Dolayısıyla, her ikisi için de parayı bırakmaya hazır değilseniz, hangi yeni nesil konsolun istediğinizi anlamanıza yardımcı olması için bu makaleyi kullanmayı düşünün.

Teknik Özellikler

Aşağıda, PlayStation 5'in ve yeni Xbox'ın (PS5 temel ve dijital varyantı ve Xbox Series X ve yalnızca dijital Seri S) her iki varyantı için sistem özelliklerini topladık. Uygulamalı zamana ihtiyacımız var. her iki konsolla birlikte nasıl oyun oynadıklarını, yükleme sürelerini nasıl işlediklerini ve depolamayı kullandıklarını görmek için, ancak bu, hangi konsolun belirli kriterlerinize uyduğunu belirlemek için iyi bir başlangıç ​​noktası olmalıdır.

Hızlı bir bakış, Xbox Series X ve PS5'in oldukça benzer olduğunu ortaya koyuyor. Temel farklılıklar var (geriye dönük uyumluluk, belki de X Serisi'nde PS5'ten çok daha fazlasını yapacağı için en belirgin olanıdır), ancak her iki konsol da kendi öncülleri olan Xbox One ve PS4'ten net yükseltmeleri temsil ediyor. Her iki konsol da ışın izlemeyi destekler ve bu da oyunlarda ışığı daha iyi simüle etmelerine olanak tanır. Ayrıca, her iki konsolun yalnızca dijital sürümleri, gücün bir kısmını ve uygun fiyat için bir disk sürücüsü kullanarak fiziksel oyunlar oynama yeteneğini değiştirmenize olanak tanır. Bununla birlikte, yalnızca dijital konsollar, PlayStation veya Xbox'ı seçmenize bağlı olarak değişir; ikincisi, daha zayıf performansa sahip çok daha ucuz bir sistem sunar.

Şimdiye kadar bildiğimiz özelliklerden bazıları şunlardır:

                    PlayStation 5                                              Xbox (Seri X ve Seri S)
 

İşlemci 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU çekirdekleri 3,5 GHz 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU çekirdekleri 3,8 GHz
Grafik 10,28 teraflop, 2,23 GHz değişken frekansta saat hızına sahip 12,15 teraflop, 1,825 GHz'de saat hızına sahip 52 CU (Seri X) / 4 TFLOPS, 1,565 GHz'de saat hızına sahip 20 CU (Seri S)
RAM 16 GB GDDR6 SDRAM 16 GB GDDR6 SDRAM (Seri X) / 10 GB GDDR6 SDRAM (Seri S)

 

Depolama 825GB SSD 1TB SSD
Genişletilebilir Depolama  NVMe SSD yuvası 1 TB Microsoft genişletme kartı yuvası
Optik Sürücü 4K UHD Blu-ray (Standart) / Yok (Dijital) 4K UHD Blu-ray (Seri X) / Yok (Seri S)
I / O İşlem Hacmi 5,5 GB ham, saniyede 8-9 GB sıkıştırılmış 2,4 GB ikinci ham, 4,8 GB sıkıştırılmış
Ekran   8K'ya kadar  4K hedefleme (Seri X) / 4K'ya kadar, hedef 1440p (Seri S)
Maksimum Yenileme Hızı 120Hz 120Hz
VR Desteği Evet Onaylanmadı (ancak şüpheli)
Bulut PlayStation Now Microsoft Project xCloud
Geriye Dönük Uyumluluk Evet (PS4) Evet (Xbox, Xbox 360, Xbox One)
Boyutlar 15,4 inç × 10,2 inç × 4,1 inç (Standart) / 15,4 inç × 10,2 inç × 3,6 inç (Dijital) 5,9 inç × 5,9 inç × 11,9 inç (Seri X) / 5,9 inç × 2,6 inç × 11 inç (Seri S)
Renk Beyaz Siyah
Yayın Tarihi 12 Kasım 2020 10 Kasım 2020
Fiyat 499 $ Standart/ 399 $ (Dijital) 499 $ (X Serisi) / 299 $ (Sadece Dijital Seri S)
Verim

Hangi konsolu seçerseniz seçin, yükseltme alıyorsunuz. Series X'in teknik özellikleri, Xbox One X'ten çok daha güçlü bir konsol olduğunu öne sürerken, PS5, PS4 Pro'ya göre benzer bir gelişme görüyor - Xbox One X, daha önce PS4 Pro'ya göre oldukça büyük bir avantaja sahipti, ancak daha yeni sistemler oldukça yakın olmalı. Yukarıdaki sayılar sizin için çok az anlam ifade ediyorsa genel arıza, Xbox Series X'in PS5'ten biraz daha güçlü olmasıdır.

Depolama

Hem X Serisi hem de PS5, bu sefer katı hal sürücüleri veya SSD'ler kullanıyor. PlayStation 5 kullanıcıları, sonuç olarak PS4'e kıyasla bir oyunun yeni nesil konsola yüklenmesi için geçen sürede gözle görülür bir gelişme görmelidir. Aynısı, Microsoft'un E3 2019'da zaten onayladığı Xbox One ile karşılaştırıldığında Xbox Series X için de geçerli. PS5'in donanım açıklamasında, Marvel's Spider-Man'deki yükleme sürelerinin yaklaşık 15 saniyeden (PS4) 0.8'e çıkabileceği söylendi. Phil Spencer, geliştiricilerin artık yükleme sürelerini "sanal olarak ortadan kaldırma" yeteneğine sahip olduğunu iddia ederken (PS5). Bununla birlikte, sonuçlar oyuna göre değişecektir.

X Serisi ayrıca daha fazla depolama alanına sahiptir, 1 TB, 825 GB'tan çok daha fazladır. Ayrıca, temel sistem dosyaları ve işletim sistemi için gerekirse belirli bir miktar olarak oyunlarınız için bu miktarın tamamına erişemezsiniz. Şimdi, her iki konsol da SSD'ye dayanıyor, bu yüzden her ikisi de öncekilerden çok daha hızlı yüklenecek. Sorun elbette artan oyun boyutlarıyla birlikte geliyor. Tek oyunlar, hatta her iki güncelleme bile, her biri 50 GB'ın kuzeyinde olabilir. Hem Xbox One X hem de PS4 Pro, depolama söz konusu olduğunda zaten 1 TB kullanıyor ve bu, özellikle büyük indirme boyutlarına sahip Call of Duty: Warzone gibi oyunlarda biraz küçük hissetmeye başladı. Yani, X Serisinde çalışmak için zaten biraz daha fazlasıyla başlıyorsunuz. Teorik olarak dijital oyun kitaplığınızla oynamanıza veya bir Xbox Series X ile sık sık harici depolamaya yatırım yapmanıza gerek kalmayacak, ancak bilmiyoruz Series X ve PS5'teki depolama alanının ne kadarının oyunlar ve uygulamalar için ayrıldığı. Bu depolamanın bir kısmı, Xbox One ve PS4'te olduğu gibi başka bir yazılıma gidecek. Genişletme kartları da mevcut olacak, ancak bunlar çok pahalı.

Konsollar

PS5'in DualSense denetleyicisi, ondan önce DualShock 4 için kullanılan tasarımda büyük bir evrimdir. Konsol, oyuna göre direnç ekleyebilen uyarlanabilir tetikleyiciler de dahil olmak üzere dokunsal geri bildirim içerir. Aynı zamanda bir hoparlör ve DualShock 4'tekine benzer bir dokunmatik yüzey içerir. Değişiklikler onu biraz daha büyütür, ancak form faktörlü PlayStation hayranları tanıyacaktır.

Xbox Series X denetleyicisi, denenmiş ve onaylanmış denetleyicisini geliştirmek için birkaç yeni özelliğe de sahiptir. Yeni denetleyicinin boyutunda hafif bir küçültme, bir paylaşma düğmesi ve dört yönlü ve sekiz yönlü hibrit bir ped vardır. Yine de X Serisi ile Xbox One konsolları kullanabileceksiniz ve yeni X Serisi konsolları Xbox One'da da kullanılabilir.

Çevrimiçi servis

PlayStation Plus, PS5 kullanıcıları için Plus Koleksiyonu adı verilen yükseltilmiş bir avantajla birlikte PS5'te mevcut olacak. Xbox Live Gold ve son derece başarılı Xbox Game Pass, Series X deneyiminin de büyük bir parçası olacak.

Bu sefer en önemli fark, son aylarda yükselen bulut oyun akışı olacak - Google'ın Kasım 2019'da Stadia ile mücadeleye girmesiyle. Microsoft, bir şekilde Series X'e girecek olan Project xCloud'a sahip. Sony, PS5'e de aktarılacak olan PlayStation Now adlı oyun tabanlı bir bulut akış hizmetine zaten sahip.

Geriye Dönük Uyumluluk

Hem X Serisi hem de PS5 geriye dönük uyumluluk desteğine sahip olacaktır. Series X, başlangıçta orijinal Xbox ve Xbox 360 için belirli oyunları ve tüm Xbox One oyunlarını destekleyecektir. PS5'te oynanabilecek ve oynanamayacak şeyler, büyük ölçüde PSVR nedeniyle biraz daha karmaşıktır. Sony, yeni nesil konsollarının, Beat Sabre gibi belirli PS4 konsollarını oynamak için zorunlu olan mevcut nesil kulaklığı destekleyip desteklemeyeceğini henüz açıklamadı. Bununla birlikte, Sony en azından PS5'in belirli PS4 oyunlarıyla geriye dönük uyumluluğu destekleyeceğini doğruladı ve hatta PlayStation Plus'a yeni bir PS5 yükseltmesi duyurdu, bu da PS5'te çok beğenilen PS4 oyunlarının piyasaya sürülmesini sağlayan Plus Koleksiyonu. .

Lansmanda Oynanabilir Oyunlar

Demon's Souls'un Bluepoint Games remaster'ı ve Spider-Man: Miles Morales gibi Sony'nin birkaç birinci taraf oyunu PS5 için piyasaya sürülecek. Daha fazlası için PS5 lansman oyunlarının tam listesine göz atın.

Microsoft ilk olarak Halo Infinite'ı Series X lansman başlığı olarak açıkladı, ancak oyun daha sonra 2021'e ertelendi. Ayrıca Senua's Saga: Hellblade 2, The Game Awards 2019'da Series X'in tanıtımıyla birlikte sergilendi. Hellblade 2'nin çıkış tarihi hakkında hiçbir bilgi verilmedi, ancak Gears Tactics gibi bazı birinci taraf oyunlar, Xbox One ile birlikte konsola gelecek.

Konsollardaki diğer oyunlar ücretsiz yeni nesil yükseltmeler alacak. Bunlar Cyberpunk 2077 ve Assassin's Creed Valhalla'yı içerir.