PS5 UI Nihayet Lansmandan Haftalar Önce Açıklandı

PS5 UI Nihayet Lansmandan Haftalar Önce Açıklandı

Sony, nihayet PS5'in kullanıcı arayüzünün nasıl görüneceğini bize gösterdi. Bu videoda bir göz atın.

 

Sony, konsolun gelmesinden birkaç hafta önce PS5'in kullanıcı arayüzünü resmi olarak açıkladı. PS4'ün kullanıcı arayüzünden ne kadar farklı olduğunu ve sisteminizi ilk kez başlattığınızda ne beklemeniz gerektiğini görmek için aşağıdaki videodan kontrol edebilirsiniz. Muhtemelen oynamaya çok daha fazla ve menülerde daha az zaman harcayabileceksiniz ve bu sadece konsoldaki NVMe SSD nedeniyle değil.

 

Sony, PS5'in kullanıcı arayüzünü özellikle 4K ekranlardan yararlanmak için kurduğunu ve ilk başlattığınızda yanıp sönen bir PlayStation logosu göreceğinizi ve ana menüye ulaşmak için DualSense denetleyicisindeki PS düğmesine basmanız gerektiğini söyledi. Bu açıdan PS4'ün kullanıcı arayüzüne çok benziyor. Ana ekranın kendisi de çok özelleştirilebilir görünüyor. Üzerine, PS4'te olduğu gibi oyuna özel bir arka plan yerleştirilebilir.

 

PS5 Kontrol Merkezi

Gösteride, Sony dinlenme modundan Sackboy: A Big Adventure'a yükleniyor ve konsolun kontrol merkezi ekranın alt kısmında yer alıyor. PS düğmesine bir kez dokunarak yukarı çekersiniz. Böylece tüm simgeleriniz kullanılabilir hale gelir.

Bir bilgisayarda göreceğiniz bir görev çubuğuna benzer ve oyundan çıkmak zorunda kalmadan ses seviyeleri, güç, kontrol cihazı pil seviyesi, mikrofonunuz ve bildirimler gibi şeylere erişmenizi sağlar. Ayrıca, PS5'te yaptığınız gibi ana menüye ulaşmak için duraklatmak yerine başka bir şeyi oynatmaya devam etmenize olanak tanıyan bir indirmenin durumunu bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

 

PS5 Oyun İçi Yardım

Belirli oyunlar için görüntülenen "aktiviteler" kartları aracılığıyla, oyunu sıfırdan yüklemek yerine doğrudan seviyelere veya zorluklara atlayabileceksiniz. PS Plus üyeliğiniz varsa etkinliklerinizde resmi oyun içi yardımı da göreceksiniz. Hatta video izlenecek yollarını ekranınıza sabitleyebilirsiniz, böylece mücadeleyi oynarken izlemeye devam edebilirsiniz. Tüm oyunlar bunları desteklemez, ancak en azından Sony'nin özel tekliflerinin bu özelliği kullanmasını bekliyoruz.

 

PS5 Paylaşımı

Paylaşım özellikleri de güçlendirildi. Grubunuzdaki oyuncular kendi ekranlarını paylaşabilir, özel bir Haydi Oynayalım'ı görüntülemenize izin verebilir ve bunu kendi oyununuzu oynarken resim içinde resim modunda bile yapabilirsiniz. Yeni Oluştur düğmesi size ekranın altındaki bir menüde ekran görüntünüzün bir önceki görüntüsünü verir ve ayrıca video ve görüntü yakalama arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Yakın zamanda çekilen medya, ana ekranda bir kartta görünecek ve daha sonra bunları Twitter gibi sosyal ağlara veya doğrudan bir partiye gönderebilirsiniz. Mikrofonu kullanarak, görüntünün yanında bir mesaj yazmak için sesten metne bile kullanabilirsiniz.