Norveç’te Dünya RX ESpor Başlıyor!

Norveç’te Dünya RX ESpor Başlıyor!

Bu sezonun açılış yarışı Yas Marina Pisti’nde yapılmıştı Bu açılış yarışını kazanan isim ise eski Supercar şampiyonu olan Shane van Gisbergen olmuştu. Kendisi aynı zamanda dünya çağında yapılan, Dünya RX Espor serisinin, bulunduğumuz haftasonu, Norveç’te bulunan sanal Hell pistinde de, yarış öncesi lider olarak bulunuyor. Shane van Gisbergen toplamda sadece bir kez yenilgiye uğradı. Seride şu an ikinci olanlar ise Timmy ve Kevin Hansen kardeşler. Kendileri 2019 Dünya RX Şampiyonası için mücadele etmişlerdi ve şu an Shane van Gisberg’in 9 puan gerisindeler.

Bu şampiyonanın ilk üçünde bulunan bahsettiğimiz isimler, turnuvanın Norveç kısmında Peugeot 208  kullanarak mücadele edecekler. Tüm bunlara rağmen şöyle de bir durum var ki,  Hell yarışına bir isim daha katılacak. Bu isim de eski Dünya Ralli Şampiyonası kazananı Hayden Paddon. Hayden, Audi S1 ile bu turnuvaya katılacak. Kendisi Yeni Zelandalı, geçmişine bakacak olursak ile zamanında Titans RX Avrupa serisinde sanal değil de gerçek rallikros deneyiminde yer almıştı. Hatta 2019’da da Avusturya’da, Project E isimli elektrikli rallikros aracını test etme şansz yakalamıştı.

Gelelim yarış pistine. Yarış pisti, Norveç’in Hell bölgesinde bulunuyor. Pistin adı ise Lankebanen olarak geçiyor. 2014 senesinde Dünya Rallikros serisine ilk olarak katılan bu pist, Trondheim adlı kasabanın yakınlarında bulunuyor. Uzunluğuna gelecek olursak ise toplam 1019 metre. Bir joker turuna sahip ve zemini ise %63 oranda asfalt iken, %37 oranla çakıl.

Shane van Gisbergen ile Scott Pye’de, Avustralya Supercar’ı temsil eden bir diğer pilot. Scott Pye, ilk turda en hızlı dokuzuncu zamanı elde etmişti. Ama Abu Dabi’de yapılan etkinlikte, dayanıklılık pilotu olan Tom Blomqvist’e yenilmişti ve böylece elenerek final yapamadı.

Alandaki diğer pilotlardan da bahsetmek gerekirse, bu isimler arasında Dünya RX pilotu olan GC Kompetition sürücüsü, Rokas Baciuska var. Aynı zamanda Matvey Furazhin de bu turnuvaya katılıyor, kendisi 2019 ES Motorport sürücüsü. Yarışa gelemeyecek bir isim var, bu da Timo Screhider. Onun yerine Nestor Girolami yarışa katılacak.