Monitörün Anatomisi

Monitörün Anatomisi

Şu anda birine bakıyorsun. Bir masanın üzerinde oturuyor, duvara yapıştırılmış veya elinizde beşikle duruyor olabilir. Monitörlerin milyonlarca bileşeni vardır, ancak genellikle yalnızca tek bir şeyi görürüz. Bazen siyah, bazen de gerçek bir renk gökkuşağı. Monitörler hakkında CPU'lar ve grafik kartları kadar ateşli bir tutku ile bahsedilmez, ancak onlar da aynı derecede önemlidir.

Neredeyse her bilgi işlem cihazının kullanılması için bir tane gerekir, bu yüzden monitörlerin içi özel bir şey olmalı, değil mi? Peki, öğrenmenin tek bir yolu var. Hayati bir donanım parçasının başka bir büyüleyici incelemesi için tiyatroyu hazırlayalım ve hazırlayalım.

Bir Resim Bin Kelimeyi Boyar

Bir bilgi işlem sisteminin çıktısının görsel bir görüntüsüne sahip olmak, her şey için çok önemli bir unsurdur ve etrafımızı sarıyoruz - masaüstü bilgisayarlara bağlı monitörler, dizüstü bilgisayarlardaki ekranlar, tabletler ve akıllı telefonlar; Modern TV'ler bile bugünlerde aslında temel bir bilgisayardır.

Tüm bunlarda kullanılan en yaygın teknoloji türü bir likit kristal ekrandır ve hemen hemen her PC monitörü içinde bir tane bulunur.


Bu anatomi dersinde istekli kurbanımız, Ağustos 2012'de üretilmiş bir Hewlett Packard LA2306x LCD monitördür. O zamanlar, iyi bir ofis odaklı monitördü, ancak oyun için en iyisi değildi. Tüm ekranlar gibi, temelde saniyede birçok kez değişen büyük bir renkli noktadan (resim öğeleri veya pikseller) oluşan bir ızgaradır ve bilgisayardan düzgün bir görsel çıktı sağlar.

Ekran teknik olarak bükülmüş nematik, ince film transistörlü, sıvı kristal ekran (TN TFT-LCD) olarak sınıflandırılmıştır. Şimdilik bunların ne anlama geldiğini merak etmeyin. Diyagonal boyutta (köşeden köşeye) 23 "boyutundadır ve piksellerin düzeni 1920 sütun ve 1080 sıra olacak şekildedir - daha iyi monitör çözünürlüğü olarak bilinir. Bu tür bir ekranın, pikseller görünür ve bizimki birimin alt kısmında bir beyaz LED şeridi kullanır.

TFT-LCD paneller o kadar yoğun bir şekilde kullanılmaktadır ki, dünya çapındaki üreticiler (çoğunluğu Çin ve Tayvan'da yerleşiktir) her gün bunlardan binlercesini çıkarmaktadır. Önceki bir özellikte "Display Tech Karşılaştırması: TN, VA ve IPS, Fark Nedir?" Farklı TFT-LCD panel türlerini ayrıntılı olarak inceledik ve en popüler 3 tür arasındaki farkı ele aldık:

Bükülmüş nematik - TN
Düzlem içi geçiş - IPS
Dikey hizalama - VA

Gösterge panelleri arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız mutlaka okumalısınız, bunu bu makalede ele almayacağız, ancak anatomi dersimiz için kullandığımız ünite bir TN panelidir ve üretimi en ucuz olanıdır.

Bu görüntülerden açıkça anlaşılmasa da, ekran gerçekten çok ince - 2 inç (50 mm) derinliğin biraz altında. Evet, orada çok ince monitörler var, bunu bir kutu gibi gösteriyorlar; ancak eski monitörlere kıyasla masanızda çok az yer kaplarlar.

Monitörü ters çevirip standı kaldırarak, ürünün elektriksel ve çevresel uyumluluk açısından her tür endüstri standartlarını karşıladığını gösteren çok sayıda etiket görebiliriz. Ayrıca, stand için 4 montaj deliğinin 100 mm (3,94 inç) ayrı olduğuna dikkat edin - bunun nedeni, montaj düzeninin, monitörün aşağıdaki özelliklere sahip olmasını sağlamak için Video Elektronik Standartları Birliği (kısaca VESA) tarafından belirlenen spesifikasyonları farklı sehpalara veya duvar montajlarına takılabilir.

Arka taraftaki havalandırma yuvalarına ihtiyaç vardır, çünkü monitör çok fazla güç kullanmasa da (en fazla 42W), ısı birikmesi LCD panele zarar verebilir. Arka tarafın sol tarafında, standart bir AC elektrik kablosunu takmak için bir soket var ve video girişleri sağda bulunuyor.

Bu özel monitör 3 farklı bağlantı ve sinyalleme yöntemini destekler. Her biri esasen bu ekran teknolojisinin gelişimini gösteriyor. Soldan sağa:

DisplayPort v1.2
DVI-D çift bağlantı (Dijital Görsel Arayüz)
VGA (Video Grafik Dizisi)
En sağdaki USB soketi video bağlantısı için değildir: monitörün yanında iki USB bağlantı noktası vardır ve bu soket onları bir bilgisayara bağlamak için kullanılır.

Peki bağlantılar arasındaki fark nedir?

VGA tamamen analogdur, yani ekranın gösterilmesi için her pikselin rengiyle ilgili bilgiler 5 ayrı voltaj üzerinden gönderilir. Bunlar ne kadar hızlı değişebilecekleri ve ne kadar doğru oldukları ile sınırlıdır, bu da renkli toplam piksel sayısını sınırlar ve ekranın ne sıklıkta güncellenebileceği.

DisplayPort ve DVI-D sistemleri tamamen dijitaldir, daha fazla piksel ve daha yüksek güncelleme frekanslarını destekler. Dijital bir sinyal kullanılarak, veriler daha da fazla verinin gönderilmesine izin vermek için sıkıştırılabilir veya güvenlik için kodlanabilir; diğer renk formatlarının kullanılmasına da izin verir.