İşte Sony'nin 30 Saniyede Bir Konsol Üreten Robotları!

İşte Sony'nin 30 Saniyede Bir Konsol Üreten Robotları!

Nikkei’nin Asya İncelemesi’nden yeni bir rapor aracılığı ile Sony’nin Japonya’daki PlayStation üretiminin biraz daha arkaplanına bakabilme fırsatı bulduk. Aslında bu kulağa oldukça şaşırtıcı geliyor, gelin detayları birlikte inceleyelim. PlayStation konsollarının yapımındaki en değişik şey, kesinlikle bunun makineleşmiş olması. Bu doğru, robotlar oyun konsolları yapıyorlar!

Raporun devamında yazılanlara göre de, gelişmiş robotik bir sistemle Kisarazu’daki PlayStation üretim alanı, her 30 saniyede bir tane PlayStation 4 konsolu yapabiliyor. Bu da gerçekten şaşırtıcı bir durum.

Elbette bu üretim işleminde insanlar da işin içinde olsa da, sınırlı sayıdalar. İki kişi saf anakartları düzenli hâlde koyarken, geri kalan iki kişi de tamamlanmış olan konsolları paketliyorlar.

Sony, PlayStation 4’leri üretmek için, Mitsibushi Electric’in robotlarını kullanıyor. Bu PlayStation’ları yapmak için toplamda 26 robot görevlendirilmiş, üretim aşamasının bazı kısımlarında ise iki robotun birden çalıştığı kısımlar mevcut, böylece tek bir görevi bilikte yapıyorlar. Buna örnek vermek gerelirse, bir robot kabloyu tutarken, diğeri kabloyu çeviriyor.

Kisarazu’daki bu yeni, robot-ağırlıklı üretim noktası 2018’de tamamlanmıştı. Sanıyoruz ki bu senenin ilerleyen kısımlarında çıkacak olan PlayStation 5 için de bu üretim noktası kullanılacak.

Yeni PlayStation 5’e ek olarak da, Sony bir önceki konsolunun üretimine ara vermeyecek. Sony, hâlen daha PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro modellerini üretmeye devam edecek. Tabii aynı zamanda PlayStation 5’in tartışmalara yol açan dijital sürümünü de üretecek.

Şimdi işin robot kısmına gelecek olursak, bu da bir sürü tartışmaya gebe bir konu. İşin kötü tarafları olduğu kadar iyi tarafları da var ama şu da bir gerçek ki, robotlar bu işlemleri daha hızlı ve etkili yapıyorlar. Şu an için kimse, robotların bu üretim noktasında kalıcılaşması ve insanlardan sayıca üstün konuma gelmesi konusunda bir şey demedi. Lakin belirttiğimiz gibi, bu konular ileride tartışmaya yol açabilir gibi gözüküyor. İşsizlik en önemli sorunlardan birisi olabilir hem de.

Her şeye rağmen 30 saniyede bir PlayStation 4 üretilmesi gerçekten de hayranlık verici bir durum, bakalım bu konularda makineleşme daha ne gibi şeyleri etkileyecek?