PlayStation 5 Sahalarda!

PlayStation 5 Sahalarda!

Aylarca bekleyiş sona erdi! Sonunda Sony’nin yeni nesil konsolu olan PlayStation 5’in hakkında bilgiler edindik veye neye benzediğini gördük!

PlayStation 5 gösterim etkinkliği oldukça değerliydi ama elbette bunu en değerli yapan şey tabii ki “gösterim” idi. Etkinliğin sonlarına doğru, Sony bize fiziksel olarak konsolun neye benzediğini net bir şekilde gösterdi.

Beklediğiniz gibi, konsolun kendisi de kontrolcüsüne inanılmaz şekilde benziyor. Kontrolcü Nisan’da gösterilmişti. Kibar ve pürüzsüz olan kontrolcüsünün diğerlerine nazaran tamamen farklı bir tasarımı vardı. PlayStation 5 ile de bu dizayn özellikleri ile tamamen uyuşuyor. Bu arada çoğu kişinin merak ettiği bir soru, konsolu yan yatırabiliyor muyuz? Evet, bu konsolu yana yatık şekilde de kullanabilirsiniz.

PlayStation 5’in kontrolcüsünde dokunma hissi algılayıcısı ve uyarlanabilir tetikleyicileri var, bu da geliştiricilerin tetikçi gerilmesini ayarlamasını ve klasik gürültülü tetikçi hissiyatına nazaran daha isabetli bir geridönüş almalarını sağladı. Aynı zamanda DualShock 4’teki ışık barı bu kontrolcüde de var.

PlayStation 5’in kendisine gelirsek ise, konsol biraz Xbox One S’e benziyor. Aynı zamanda konsolun iki çeşiti olacak. Birincisi disk sürücülü olan, diğeri ise disk sürücüsüz olan. Konsolun disksiz modelinin adı, Dijital Sürüm. Diğerine nazaran biraz daha ince olsa da, dış görünüş olarak bir farkı neredeyse yok. Her şeye rağmen sonuç olarak konsolun neye benzediğini tam anlamı ile görmüş olduk lakin PlayStation 5’in ne ücreti ne de çıkış tarihi yayınlanmadı. Şirket bunun sonra açıklanacağını söyledi.

Bunlarla birlikte PlayStation 5’in bazı aksesuarlarına bakma fırsatı da yakaladık. Bunlar içerisinde; DualSense kontrolcüsü için şarj istasyonu, HD kamera, Pulse 3D kablosuz kulaklık ve iletişim kumandası mevcut.

Bunlara ek olarak PS5 tanıtım etkinliğinde, tonla PlayStation 5 oyunu da gördük, oyunlardan çoğu da önceden duyurulmamıştı. Dikkat çeken oyunlardan birisi, Ratchet & Clank: Rift Apart idi. Bu sevilen serinin yeni oyunu PlayStation 5 için baştan sona tekrar yapılmış. Oyunlardan bahsetmeye devam etmek gerekirse, Resident Evil 8 de tanıtılan isimlerden birisiydi. Aynı zamanda Sony en büyük duyurusunu sona sakladı ve sonda da Horizon Zero Dawn’ın ikinci oyununu bizlere gösterdi.