Hangi Ekipmanlar PlayStation 5 İçin Uyumlu Olacak?

Hangi Ekipmanlar PlayStation 5 İçin Uyumlu Olacak?

PlayStation 5’in çıkmasına sayılı zaman kalmışken, Sony’den oyun ekipmanlarının yeni nesil konsolda nasıl çalışacağına dair bilgi geldi. Şu an var olan bazı PlayStation 4 oyun ekipmanları, PlayStation 5 için kullanılabilir olacak. En merak ettiğiniz konuya gelecek olursak ise, DualShock 4 kontrolcüsü ne yazık ki yeni konsol için kullanılabilir olmayacak.

PlayStation’un Blog gönderisinde Sony, PlayStation 5 oyunlarının DualShock desteği olmayacağını duyurdu, bunun ana sebeplerinden birisi de Sony’nin sözleri ile; “oyunlar bu platforma getireceğimiz yeni özelliklerden ve yeteneklerden yararlanmalı, buna DualSense kablosuz kontrolcüsünün özellikleri de dâhil.”

PlayStation 4 DualShock kontrolcüsü ve lisanslı üçüncü parti kontrolcüleri PlayStation 5 tarafından desteklenen PlayStation 4 oyunlarında çalışmayacak.

Yine de bazı aksesuarlar, nesiller arası çalışacak. PlayStation Kamerası, PS VR destekli oyunlarda çalışacak, ayrıca da PS VR kullanıcılarına ücretsiz bir adaptör verilecek. Bu duruma benzer şekilde, PS Hareket Kontrolcüleri ve PS VR Nişan Kontrolcüsü de PlayStation 5’in VR oyunlarında çalışacak. Blog aynı zamanda, yarış direksiyonu, arcade vitesi ve uçuş vitesleri gibi özel oyuncu ekipmanlarının da PS5’e uyumlu olacağından bahsetti. Bu konuya Platinyum ve Altın kulaklıklar da dâhil olduğu gibi, USB veya ses girişi ile bağlanan herhangi bir üçüncü parti kulaklığı da eksik kalmayacak.

Microsoft’un yeni nesil konsolu olan Xbox Series X de aynı zamanda yeni bir kontrolcüyü destekleyecek ama buna tam olarak ihtiyacınız olmayacak gibi gözüküyor. Microsoft çoktan Xbox One kontrolcülerinin Xbox Series X ile uyumlu olacağını duyurdu.

Yine de bu oyuncu aksesuarı durumu kimi oyuncular tarafından tepki çekse de, kimi oyuncular tarafından da memnuniyetle karşılandı.

PlayStation 5 Aksesuar Uyumluluğu

PS4 DualShock Kontrolcüsü (Sadece PS4 oyunları tarafından destekleniyor)

Lisanslı Üçüncü Parti PS4 Kontolcüleri (Sadece PS4 oyunları tarafından destekleniyor)

Özel Ekipmanlar (lisanslı yarış direksiyonları, arcade kolları, uçuş kolları)

Platinyum ve Altın Kablosuz Kulaklık Setleri

USB veya Ses Girişi Olan Üçüncü Parti Kulaklıkları (Kulaklık Uygulaması Değil)

PS Move ve PS Nişan Kontrolcüleri (PS VR için)

PlayStation Kamerası (PS VR için)