Ferrari, Espor Turnuvasını Başlatıyor!

Ferrari, Espor Turnuvasını Başlatıyor!

Ferrari’nin yeni Hublot eSpor Serisi geliyor! Seri, hem tecrübesiz olan hem de profesyonel yarışçılar için olacak ve şampiyona süresince de Assetto Corsa oyunu kullanılacak.

Serinin ne zaman yapılacağına gelecek olursak ise sonbahar aylarını beklemek durumundayız. Katılımcı olan sürücüler, özel olarak yapılmış bir araç olan Ferrari 488 Evo ile yarışacaklar.

Peki seriye kimler katılabilecek? 18 yaşını geçmiş olan ve Avrupa vatandaşı olan herkes yarışın amatör kısmına dâhil olabilecek. Seri için başvuru tarihi ise Ağustos ayında olacak iken, sıralama yarışları da Eylül ayında başlayacak. Tabii ki bu aşamada galip gelen yarışçılar da, Ekim’de yapılacak öbür yarışlara da katılabilecek. Bu noktadan sonra işler daha da kızışacak ve oyuncular Ferrari tarafından davet edilmiş ve profesyonel olan yarışçılara karşı rekabet edecekler.

Bu arada seri boyunca sürpriz isimler de olacak, mesela Charles Leclerc bunlardan birisi olacak ve serinin ilerleyen aşamalarında yarışçı adaylarına tavsiye vermek için seride bulunacak. Finaller ise Kasım ayında yapılacak. Finallerde şampiyon olan kişi de, 2021 yılında yapılacak olan Ferrari Sürücü Akademisi Hublot eSpor takımına katılma hakkı kazanacak.

Ferrari’nin şampiyona yaratma fikri ise, Ferrrari’nin marka çeşitliliği yönetici Nicola Boari’nin dediğine göre takımın 2019 senesinde F1’in eSpor serisine girdikten sonra ortaya çıkmış. Boari bunun mantıklı bir hareket olduğunu da ekledi ve devam etti:

“Geçtiğimiz sene F1 eSpor şampiyonasına adım atarak deneyim elde ettik, şampiyon olduk ve bence kendi eSpor şampiyonamızı yaratmak gayet doğal bir hamle oldu. Bu seri, bizim gerçek hayatta olan serimize çok yakın. Bu yüzden gayet doğal bir adım attık ve umuyorum ki bu adım, atacağımız pek çoğununun ilki olur."

Elbette ki Avrupa kıtası ile başlayan bu şampiyona gelecekte diğer kıtalarda da bu turnuvayı yapmayı planlıyor. Tek istedikleri şey elbette ki bu değil, aynı zamanda koronavirüs yüzünden oluşan engellerin azaltılmasından sonra turnuvaların artmasını da istiyorlar.

Boari sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Şu anda sadece Avrupa ile şampiyonaya başlayabileceğimizi söylemiştim, sadece bu sene için, ancak tabii ki de planımızda, gelecekte seriyi genişletmek de bulunmakta. Önemli olan bir diğer kısım ise COVID-19 pandemisinin sürüyor olması, pandemi bittikten sonra kendi turnuvalarımızı, canlı performanslar ile ortaya koyabileceğiz. Bu da şampiyonamızın, kendine özgü olan bir etkeni olacaktır.”