Epic'in Fortnite Yasağı

Epic'in Fortnite Yasağı

Fortnite: Battle Royale ilgili bildiğimiz her şey burada.

Güncelleme: Bu hikaye en son 5 Eylül'de Fortnite'ın App Store'da eski haline getirilmesi amacıyla Apple'a karşı yeni bir tedbir kararı veren Epic Games dahil olmak üzere yeni gelişmeleri içerecek şekilde güncellendi.

Fortnite, iOS App Store ve Android'in Google Play Store'undan kaldırılarak geliştirici Epic Games'in Apple ve Google'a dava açmasına neden oldu. Bu çok büyük bir haber, hem dünyanın en büyük oyunlarından biri olan Fortnite'ın yeni sezonu şu an itibariyle iOS veya Android'de oynanamayacak. Aşağıda şu ana kadar bildiğimiz her şeyin tam bir açıklamasını ve özetini bulabilirsiniz.


İOS ve Android'de Fortnite'a Ne Oldu?

13 Ağustos'ta Epic, Fortnite Mega Drop'u piyasaya sürdü. Bu iki bileşenden oluşuyordu. İlk olarak, Fortnite'ın popüler görünümlerini, danslarını ve sezonluk savaş geçişlerini satın almak için kullanılan oyun içi para birimi V-Bucks'ın fiyatı tüm platformlarda% 20 düştü. Bu, PC, PS4, Xbox One ve Nintendo Switch'te doğrudan bir indirimdi, ancak oyunun iOS App Store ve Google Play Store aracılığıyla dağıtılan sürümlerinde (oyunu Android'de edinmenin başka yolları da var), işe yaradı biraz farklı.

Bu fiyat düşüşünün bir parçası olarak Epic, mobil cihazlarda Fortnite'ta doğrudan ödemeleri başlattı. Apple veya Google'ın ödeme işleme yöntemlerini kullanmak yerine, telefon üreticilerini tamamen atlayarak Epic'e doğrudan oyun üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Yine de eski yöntemle ödeme yapabilirsiniz, ancak bunu yaparak mevcut, daha yüksek fiyatı ödersiniz.

Hem Google hem de Apple bu satışlardan% 30 kesinti yapıyor; Epic'in geliştiricinin satış fiyatının% 100'ünü kazanmasını sağlayan yeni doğrudan ödeme yöntemini kullanan oyunculardan hiçbir şey alamazlar. Epic artık V-Bucks'ı öncekinden% 20 daha ucuza satıyor olsa da, Apple ve Google'ın ödeme işlemlerini kullanarak elde ettiğinden% 10 daha fazla kazanacak.

Tüm bunlar, gözlemciler arasında alarm zillerini çaldı - Apple ve Google'ı bu şekilde atlamak kendi mağaza politikalarını ihlal eder, bu yüzden soru hızla şu oldu: Bu şirketler Fortnite'ı mağazalarından yasaklayacak mı? Cevabın evet olduğu kısa süre sonra Apple'ın Fortnite'ı App Store'dan birkaç saat içinde çekmesiyle ortaya çıktı. Google, günün ilerleyen saatlerinde aynı şeyi yaptı.

Apple ve Google tarafından yapılan hamleler, Fortnite'ı kendi mağazalarından indirmeyi imkansız hale getirdi, ancak oyun belirli koşullar altında bir şekilde oynanabilir olmaya devam etti. Daha önce indirmiş olanlar tekrar alabilirler ancak yeni oyuncular şanssızdır. Ve eğer herhangi bir şüpheniz varsa, hala çekilecek yeni oyuncular var, bilin ki "Fortnite nedir" Google'da popüler bir arama terimi olmaya devam ediyor ve oyun etkinlikleri giderek daha fazla sayıda oyuncuyu çekmeye devam ediyor.

Koordineli Bir Sunum

Epic'in doğrudan ödemeleri başlattıktan sonra nelerin ortaya çıkacağını tam olarak bildiği açık. Neredeyse Fortnite'ın App Store'dan yasaklandığı anda, saat 3 PM ET'den hemen önce Epic, oyunun sıradan, silahsız modu olan Fortnite Party Royale'de yeni bir kısa filmin yakında yayınlanacağını duyurdu. Christopher Nolan filmleri gibi. gösterilen. O zamanlar, kısa adı şüpheli olmasına rağmen, bu tesadüf gibi görünüyordu: Nineteen Eighty-Fortnite.

Bu olurken aynı zamanda Epic, antitröst ihlalleri iddiasıyla Apple'a dava açtı. (Daha fazlası aşağıda.) Dosyanın tamamı göz alıcı bir dil içeriyor ve özellikle ön bildirinin açılışı tüketicilerin dikkatini çekmek için tasarlandı.

1984 yılında, yeni başlayan Apple bilgisayar şirketi, ilk kitlesel pazar, tüketici dostu ev bilgisayarı olan Macintosh'u piyasaya sürdü. Ürün lansmanı, Apple'ı IBM'in bilgi işlem teknolojisi pazarındaki tekelini kıran yararlı, devrimci bir güç olarak gören George Orwell'in 1984'ünü anımsatan nefes kesici bir reklamla duyuruldu. Apple'ın kurucusu Steve Jobs, “Görünüşe göre IBM hepsini istiyor. Apple, IBM'in parasının karşılığını alması için tek umut olarak görülüyor. . . . Big Blue tüm bilgisayar endüstrisine hakim olacak mı? Bilgi çağının tamamı mı? George Orwell 1984 hakkında haklı mıydı? "

 

Epic, davasını mahkemeye olduğu kadar halka da savunuyormuş gibi hissediyor ve bu sadece Fortnite'da piyasaya sürülen kısaya baktığınızda daha net.

#FreeFortnite

Nineteen Eighty-Fortnite kısa filmi, yasaktan kısa bir süre sonra başladı ve dava halka açıldı. Gerçekten de oldukça kısaydı, bir dakikadan az sürüyordu ve klasik bir Apple reklamını boşveriyordu. Bu reklam, Macintosh'un Ocak 1984'te piyasaya sürüldüğünü duyururken distopik bir havaya sahipti ve "1984'ün neden '1984'e benzemeyeceğini göreceksiniz," dava gibi yine Orwell ile bağlantı kurdu.

Epic'in parodisi bu sözler üzerinde bir oyun sundu ve "Epic Games, App Store Tekeline meydan okudu. Misilleme olarak, Apple Fortnite'ı bir milyar cihazdan engelliyor. 2020'nin '1984' olmasını durdurmak için mücadeleye katılın." siyah ekran ve #FreeFortnite hashtag'i, oyuncuların Apple'a baskı yapmak için destek istediği eve götürüyor.

Özellikle tartışmalı olduğu kanıtlanan tüm çilenin bu yönü. İki büyük şirket arasındaki para konusunda yasal bir kavgayı önemsemek zor olabilir. Ya da belki de bunu sadece Epic'in alt satırında değil, herkese yardım etmek için yaptığı argümanı nedeniyle Epic'in tarafındasınız. Ancak oyuncuların, özellikle de Fortnite'ın mobil izleyicilerine düşme ihtimali olan genç oyuncuların öfkesini silahlandırmaya çalışmak, bazılarını yanlış yoldan ovuşturdu.