Elgato, Wave 1 ve Wave 3 isimli İki Mikrofonunu Tanıttı!

Elgato, Wave 1 ve Wave 3 isimli İki Mikrofonunu Tanıttı!

Konsol kayıt cihazları ile tanıdığımız Elgato, bugün bir ilke imza attı ve mikrofonunu tanıttı. Elgato’nun mikrofonlarının isimleri Wave 1 ve Wave 3. İki mikrofonu da şu an satın alabilirsiniz ve ikisi de donanım ve yazılım yönünden gayet iyi gözüküyor. Wave 3 isimli mikrofon, şirketin en yeni premium mikrofonu, Wave 1’in 96kHz olan “sample rate” özelliğini ikiye katlaması ile böbürleniyor. Elgato’nun iki mikrofonu da dijital mix yazılımı ile geliyor, kulaklık gözetim özelliği, USB-C bağlantısı ve fazlası da bunlara dahil. Wave 1’in fiyatı 130 dolarken, Wave 3 160 dolardan satışa sunuluyor. İki mikrofon da Elgato’nun sitesinde satışa sunuluyor.

Elgato Wave serilerinde, şirketin tescilli Clipguard teknolojisi var. Bu teknoloji ne işe yarıyor peki? Bunun sayesinde ses girdi seviyeleriniz aşırıya kaçmıyor ve dengeleniyor. Yani buna verebileceğimiz en iyi örnek şu, diyelim ki Fortnite gibi bir oyun oynuyorsunuz ve oyunu kazandığınızda veya kaybettiğinizde çığlık atıyorsunuz veya bağırıyorsunuz. Normalde bunu yaptığınız zaman ses seviyeniz aşırı yükseliyor ve çoğu mikrofonun tepe noktasına geliyor ve ses bozuluyor. Clipguard teknolojisi ise bunu engelliyor.

Wave 1 ve Wave 2 arasında iki önemli fark bulunmakta. İlk olarak sample rate dediğimiz terim, yani sesinizin analogdan dijitale geçme hız Wave 3’te, Wave 1’e göre daha fazla. Böylece sesiniz kayıt edilirken daha kaliyeli olarak kaydediliyor, tabii ki herkes bu farkı anlamayabilir. Wave 1’de 48kHz “sample rate” var, aslında bu oldukça iyi. Çünkü çoğu kaydedilen videolarda bu standarttır. Wave 3’te ise aynı zamanda kapasitif bir susturma tuşu var, hepsi bu da değil, mikrofonda arttırılan seviyeler  ve mikrofonunuz ve bilgisayarınız ses gözlemleyicisi arasında çarpraz geçiş de mevcut.

İki mikrofon da Wave Link mixing yazılımı ile geliyor. Bu sayede ise dokuz farklı ses kaynağını bir seferde mixleyebiliyorsunuz. Böylece de, Wave mikrofonunuzdan, müzikten, oyun sesinden ve diğer kaynaklardan gelen sesleri birleştirebilirsiniz. Ayrıca iki farklı çıkışı da var, böylece mesela yayıncısınız, chat’inizin duymadığı şeyleri siz duyabilirsiniz. Elgato’nun mikrofonları epey iddialı gözüküyor.