Cemal Talha Aka’nın Başarı Hikayesi!

Cemal Talha Aka’nın Başarı Hikayesi!

Galatasaray e-spor takımı, son zamanlarda Pro Clubs FIFA 20’de bir mücadele sergiliyordu. Bu takımın içerisinde bulunan, Cemal Talha Aka’dan biraz bahsedelim.

Kendisi Darıca Abdi İpekçi Mahallesi’nde yaşıyor. Yusuf ve Ayşe Aka çiftinin 3 evladından birisi. Cemal Talha Aka ise Galatasaray E-spor takımında lisanslı bir sporcu. Kendisi 2 yaşında iken tekerlekli sandalye ile hayatını sürdürmeye devam etmek zorunda kaldı, bunun da sebebi o yaşta geçirdiği kas erimesi hastalığı. Elbette ki, Cemal Talha Aka buna rağmen yaşama sevincini asla kaybetmedi ve profesyonel bir sporcu oldu. Kas erimesi hastalığı ona zorlu şeyler yaşattı, bunlardan en bahtsız olanı, ilkokuldan sonra eğitim hayatına devam edememesiydi. Yine de her şeye rağmen, küçük yaşta 2 kez Türkiye satranç birincisi oldu. Ardından ise ilerleyen yaşlarında oyun konsolları ilgisini çekti. Cemal Talha Aka, 2016 yılında internetten tanıştığı diğer espor oyuncuları ile profesyonel olmayan bir takım kurdu ve maçlara çıkmaya başladılar. 2019 senesi ise Cemal için oldukça güzel geçti. 2019’da E-spor Federasyonu ve liglerinin kurulmasıyla Cemal büyük bir teklif aldı. Hem de Galatasaray kulübünün e-spor takımından! Cemal, Galatasaray’da ikinci takım kaptanı oldu ve Pro Clubs FIFA 20 Turnuvası’nda görev aldı. Bu güzel gelişmeleri, devasa bir nokta ile sonlandırdılar. Geçtiğimiz günlerde, Almanya’nın Hessen Kassel isimli takımını yendiler ve Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazandılar.

Cemal bu karşılaşmanın, geleneksel futbol maçlarından farksız olduğunu belirtti. 18 kişilik kadro ile sahaya çıktıklarını ve bunların 11’i ile mücadele sergilediklerini söyledi. Ardından ise, hem iyi günde hem de kötü günde arkalarında olan teknik direktörleri Salih Keskin’e teşekkür etti. Takımı Salih Keskin’in belirlediğini, organizasyonu ise kendisinin yaptığını söyledi. Kimsenin hakkını yemek istemediğini de özellikle belirtti.

Cemal Talha Aka aynı zamanda ailelere de seslendi. Onların e-spor konusunda çocuklarını engellememeleri gerektiğini belirtti. Bu oyunun resmi bir spor olduğunu ve disiplin gerektirdiğini söyledi. Kötü alışkanlıklara ilgi duyulmasının yerine e-sporlara ilgi duyulmasının daha iyi olacağını da belirten Cemal, ailelere bu oyunlara vermeleri gereken önemi arttırmalarını da değindi.