Call of Duty: Modern Warfare ve Warzone'un 'OK' hareketi kaldırıldı

Call of Duty: Modern Warfare ve Warzone'un 'OK' hareketi kaldırıldı

Görünüşe göre Infinity Ward Call of Duty: Modern Warfare ve Warzone'dan "OK" hareketini kaldırdı. Ne stüdyo ne de Activision bu noktada kaldırmayı resmi olarak onaylamadı, ancak geçen hafta Twitter ve Reddit oyuncuları tarafından yokluğu fark edildi.

 

Call of Duty'teki hareketler tam olarak duydukları şeydir: Oyuncuların diğer oyunculara karşı elleriyle jest yapmalarını sağlar - bir yumruk yapın, onlara başparmak verin, boynuzları atın veya her neyse. Özel kuvvetlerin erkeklerin karmaşık stratejileri ve emirleri el dalgaları ve parmakla işaret etmekten başka bir şey olmadan birbirlerine ilettikleri aksiyon filmlerinde gördüğünüz türden bir şeydir, ancak video oyunlarında alay ve sessizlik için daha çok kullanılma eğilimindedirler.

 

Başparmak ve işaret parmağı daire içine alınmış ve diğer üç parmak uzatılmış, bu da ırkçılar ve beyazlar tarafından tercih edilen "OK" hareketi hariç, tamamen zararsızdır (hayır, kuşu diğer oyunculara çeviremezsiniz). Anti-Defamation League, "iyi" anlamına gelen bir jest olarak uzun geçmişinin "bu sembolü değerlendirirken özel dikkat gösterilmesi gerektiği" anlamına geldiğini, ancak aynı zamanda jest son yıllarda "beyaz üstünlüğün samimi bir ifadesi" olarak benimsenmiştir.

 

ADL sitesi, "Bugün 'Tamam' el hareketinin ezici kullanımı hala onay veya onay gösteren bir jest olarak geleneksel amacıdır." Diyerek şöyle devam etti: "Sonuç olarak, sembolü kullanan birinin, çekişmeyi desteklemek için başka bağlamsal kanıtlar mevcut olmadıkça, sembolü bir trollingde veya özellikle beyaz supremacist bağlamda kullandığı kabul edilemez."

 

"Tamam" hareketinin oyunda beyaz üstünlükçiler tarafından aktif olarak kullanıldığına dair bir kanıt görmedim, ancak potansiyel açıktır. Infinity Ward geçtiğimiz günlerde Modern Warfare ve Warzone'daki ırkçı istismarla mücadele etmek için daha fazla şey yapması gerektiğini kabul etti ve bazı oyuncular kaldırılmasından mutlu olmasa da, koşullar altında bunun basit, açık ve çok anlaşılır bir hamle olduğunu düşünüyorum.

 

Sen de espor ve oyunla ilgili en güncel haberlere ulaşmak için Esportslife’ı takip edin. Bloglarla ilgili yorumlarını aşağıda bizimle paylaşmayı unutmayın. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip et!