ASUS ROG ZEPHYRUS DUO 15 İncelemesi

ASUS ROG ZEPHYRUS DUO 15 İncelemesi

Bu güzel görünümlü canavar, Republic of Gamers markasının en yeni ultra modern oyun dizüstü bilgisayarı ve orijinal, çığır açan Zephyrus makinesinin gerçek halefi olan Asus ROG Zephyrus Duo 15. GX550LXS, en son Nvidia grafik kartına, en yeni Intel CPU'ya ve şaşırtıcı derecede hafif kasaya yerleştirilmiş ikinci bir büyük dokunmatik ekrana sahip. Ama korkarım ki gerçekten anlamıyorum.

 

ROG ZEPHYRUS DUO ÖZELLİKLERİ

Ekran boyutu - 15,6 inç | 14.09 inç

Panel türü - IPS

Yenileme hızı - 60Hz

Yerel çözünürlük - 3840 x 2160 | 3840 x 1100

CPU - Intel Core i9 10980HK

Ekran kartı - Nvidia RTX 2080 Super Max-Q

Bellek - 3200 DHz'de 32 GB DDR4

Depolama - 2x 1 TB NVMe SSD'ler (RAID 0)

Ağ İletişimi - Ethernet, WiFi 6

Ağırlık - 2.4kg | 5.29lbs

 

Yani, beğendim. Yapım kalitesi mükemmel - ilk, hafif çürük Zephyrus dizüstü bilgisayarından daha etkili - ve mümkün olduğunca ittiğinizde performans olağanüstü. Ancak, neden ikinci bir ekranla bir oyun dizüstü bilgisayarına ihtiyaç duyulduğunu gerçekten soruyorum.

 

Bana göre orada olabileceği için varmış gibi geliyor. Asus'un ZenBook Duo ve Pro Duo makineleri, bir ROG cihazı için beklediğiniz oyun ortamından daha fazla üretkenlik için tasarlanmış bir dizüstü bilgisayarda ScreenPad Plus kavramını tanıttı. Premiere pencerelerini veya Photoshop araç çubuklarını ikinci ekrana bırakın ve ana çalışma ekranınız dağınık ve kolay erişilebilir. Tatlı.

 

Ama oyun oynarken ikinci ekranı otomatik olarak yükselten şey nedir? CPU ve GPU sıcaklıklarını ve frekanslarını görüntüleme ve belki de OBS akışınızı izleme. Yine de, oyunun gerekli veya hatta alakalı olmasını sağlamak için yeterli kazanç elde ederken interaktif olmayan bir ekran olduğuna ikna olmadım. Tüm bunlarla ilgili sorunumun bir kısmı, Windows'un ikinci bir ekranla nasıl başa çıktığı ve Asus'un hatası değil.

 

Burada bir sürü dizüstü bilgisayar var, ancak yaklaşık 4.000 $ işareti için umut edersiniz. Bu GX550LXS yapısının özellikleri, etkileyici bir temel oluşturuyor; biri için 10.Nesil Intel Comet Lake Core i9 10980HK işlemci var. Bu, 5.3GHz'e kadar pik saat hızına sahip sekiz çekirdekli, 16 iş parçacıklı bir CPU. Zaten bu çekirdeklerden birinde. Masaüstü Core i9 10900K ile karşılaştırıldığında, çipin o frekansta çalıştırılması için en azından daha fazla bir eğilim sergiliyor.

 

Çok çekirdekli, çoğu zaman 4.5GHz'de mutlu bir şekilde çalışacak, ciddi yük altında olsa da, uzun süreler boyunca, başa çıkmak için 3.8GHz'e geri dönecektir. Flip-up ekranın sağladığı ekstra soğutma, çipin nispeten uzun bir süre boyunca en yüksek performansa ulaşmasına izin verir, ancak bu aynı zamanda süper kızarmış ekmek elde etmesini durdurmaz.

 

Grafik tarafında da kesin olmak gerekirse süper bir şey elde edersiniz, bir Nvidia RTX 2080 Super. Bu en iyi mobil GPU de jour (Brexit'i unutma, şu anda Franglais'le ilgiliyim) ve hareket halindeki oyun performansında en üst seviyeyi sunacak. 3.072 CUDA çekirdeği ile bir GPU'nun canavarıdır ve bu Zephyrus Duo'nun en önemli kriterlerinde gösterilir. Kartın bir Max-Q Design sürümü olmasına rağmen, gerekli alt taban ve destek saatleri ile birlikte, soğutma seçenekleri 'Turbo' modunda çalışırken Max-Q GPU olmayan nominal özelliklerin bile ötesine geçmesini sağlar.