Apple'ın Deneme Süresi Boyunca iOS / Mac'te Unreal Engine'i Engellemesi Yasaklandı

Apple'ın Deneme Süresi Boyunca iOS / Mac'te Unreal Engine'i Engellemesi Yasaklandı

Unreal Engine, Epic Games ve Fortnite üzerinden Apple davası süresince iOS ve Mac'te kullanılmaya devam edecek.

 

Epic Games vs. Apple denemesi önümüzdeki yıla kadar başlamayacaktı ve bu arada Apple'ın cihazlarında Unreal Engine desteğini devre dışı bırakacağına dair endişeler vardı. Bu, çok sayıda geliştiricinin iOS ve Mac'te oyunları sürdürme veya geliştirme yeteneğinden yoksun kalmasına neden olabilirdi, ancak bir yargıç devreye girdi. Apple'ın bunu yapmasını engelleyen önceden geçici bir kısıtlama emri, denemeye kadar kalıcı hale getirildi. 

 

9 Ekim'de verilen bir emirde, Amerika Birleşik Devletleri Bölge Yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers, "Apple ile aktif konserde veya katılımda olan" tüm tarafların, Apple'ın geliştirici programıyla ilgili olarak "Epic Bağlı Kuruluşlarına" karşı Epic'e dayanarak işlem yapmasının yasak olduğunu söyledi. Apple'ın kendi ödeme sistemini atlatmak için doğrudan ödeme yöntemlerini kullanan oyunlar.

 

"Bu ön ihtiyati tedbir, önceki geçici yasaklama emrinin yerini alır," diye devam eden emir, dava süresince yürürlükte kalacağını da sözlerine ekledi.

Kararı açıklayan emir, kamuoyunun ilgisinden ve Unreal Engine'in iOS cihazlarından kaldırılmasından kaynaklanabilecek olası zarardan bahsetti. Unreal Engine, dünyadaki en popüler oyun motorlarından biridir ve mobil platformlarda yaygın kullanım görmüştür.

"Kayıt, hem Unreal Engine platformunun kendisine hem de hem üçüncü taraf geliştiriciler hem de oyuncular dahil olmak üzere genel olarak oyun endüstrisine yönelik potansiyel önemli hasarı gösteriyor," yazıyor. "Bu zararın ortaya çıktığı kamusal bağlam önemli ölçüde farklıdır: Yalnızca temeldeki anlaşma ihlal edilmemiş, aynı zamanda ekonomi, yaratıcılık ve yenilik için yolları ortadan kaldırmaya değil, artırmaya şiddetle ihtiyaç duymaktadır."

 

Unreal Engine, Apple cihazlarında desteklenmeye devam edecek olsa da, Fortnite için bunun gerçekleşmesi birkaç ay sürecek. Oyunun iOS'ta 100 milyondan fazla oyuncusu vardı ve yaklaşık 73 milyon oyuncu oyun için sadece bu platformu kullanıyordu. Tüm platformlarda oyun için günlük kullanıcıların yaklaşık% 10'unu oluşturuyorlardı. Yine de Apple kararını değiştirmiyor.