Among Us nasıl bu kadar çılgınca popüler oldu?

Among Us  nasıl bu kadar çılgınca popüler oldu?

Mütevazı indie'den küresel fenomene.

Bu ay, 2018'de piyasaya sürülen 5 dolarlık bağımsız bir oyun, Steam'deki tüm zamanların rekor kıran oyuncu kulübüne girdi. Steamcharts'a göre 388.385 kişi aynı anda Among us oynadı, bu da Steam'deki ilk çıkışında Grand Theft Auto 5'ten daha fazla. Her gün Counter-Strike: Global Offensive ve aktif oyuncular için Dota 2'nin hemen altında oturuyor. Ve bu, iOS ve Android'de oynayanları ya da sunucular baskı altına girdiğinde oyunu hızla bırakıp kapatanları saymaz.

Among us olay ortaya çıktıktan yaklaşık iki yıl sonra, nasıl bu kadar ani bir fenomen haline geldi? Eylül ayında Twitch'te en çok izlenen oyun haline gelecek kadar büyük ve geliştiricileri bir devam filmi üzerinde çalışmaya devam etme planlarını iptal mi etti? Hızlı, basit cevap: Twitch yayıncılar. Ama bundan daha fazlası var çünkü insanlar Among us sadece izlemiyor. Birkaç önemli şey sayesinde bunu gruplar halinde oynuyorlar: Ücretsiz mobil uygulamalar, son derece düşük PC sistem gereksinimleri ve Mafya.

Önce sonuncuyu açıklamama izin verin.

Klasik oyun, doğru zaman

Among Us, yeni bir oyun değil. Açıkçası - 2018'de çıktı. Ama özünde bundan çok daha eski. Among Us, Mafya'nın en son popüler uyarlaması olan Kurtadam, diğer adıyla The Resistance, aka Secret Hitler. Aralarındaki hain (ler) i belirlemeye çalışan bir grup oyuncuyla ilgili bu sosyal aldatma oyunu, aslında 1980'lere kadar uzanıyor. 2005'te yayınladığım bir internet mesaj panosu düzenli olarak Mafya oyunları oynadı, yüzlerce strateji ve suçlama gönderisinde oynadı ve sayısız arka kanalda alçakça planların DM'lerini yayınladı.

Mafya'nın bazı masa oyunu uyarlamalarında olduğu gibi, Among Us "iyi" oyuncuları tek tek öldüren hainlerin ve kimi idam edeceğine oy veren herkesin temel deneyimine bir yapı ekliyor. Secret Hitler'de, oyuncuların kimin kim olduğu hakkında daha fazla bilgi toplamasına yardımcı olan bir seçim sistemi var. Among Us, oyuncular harita etrafında bir uzay gemisi motorunu onarmak veya asteroitleri patlatmak gibi kaçınılmaz olarak kalabalığı dağıtan ve sahtekarlara vurma şansı veren bir dizi hedefi tamamlayarak kazanma şansına sahipler.

Among Us, başarısının büyük bir kısmı, Mafya'nın eğlenceli ve sonsuza kadar oynanabilir bir oyun olmasıdır. Büyük gruplar için iyi ölçeklenir. Kime güveneceğine karar vermeye çalışmak her zaman gergindir. Cinayetten paçayı sıyırmak ve tüm takımı masum bir oyuncuya karşı çevirmek her zaman bir heyecan.

Ancak 2020'de, en azından koronavirüsün hala devam ettiği ABD'de, Kurtadam gibi oyunları yüz yüze oynamak için bir araya gelmek gerçekten bir seçenek değil. Şu anda, sosyal etkileşimlerimizin çoğunun Zoom ve sesli sohbetler üzerinden oynaması için hazırlandık ve Among Us, arkadaşlarla kolay bir kahkaha üreticisi.